Salon & Spa

Zadbaj o zdrowe relacje

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.19.4″]

Relacje międzyludzkie

Dbając o swoje zdrowie, nie powinniśmy zapominać o ważnym elemencie, który towarzyszy nam na co dzień zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, a mam tu na myśli relacje międzyludzkie. Bycie w relacji z drugim człowiekiem jest jedną z jego podstawowych potrzeb, a dobre i wspierające relacje z innymi ludźmi powodują, że nasze życie nabiera lepszej jakości, staje się bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwsze, co pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Czy nie warto więc zadbać o zdrowe relacje?

Budowanie zdrowych i dojrzałych relacji

By móc budować zdrowe, dojrzałe relacje w otoczeniu, w którym się znajdujemy, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o zbudowanie dobrej relacji z samym sobą. Możemy zapytać, dlaczego jest to tak ważne? Dlatego, że nie bez znaczenia jest to, jak postrzegamy siebie: czy się akceptujemy, cenimy, czy mamy do siebie zaufanie. Jeśli tak jest, wówczas łatwiej jest nam zbudować zdrowy kontakt i wejść w pozytywne relacje z innymi. Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze uczucia względem innych ludzi mogą być w dużej mierze determinowane przez uczucia wobec samego siebie, dlatego też gdy nie czujemy się dobrze sami ze sobą, wówczas trudno oczekiwać, że będziemy czuć się komfortowo z innymi. Zadbajmy więc o poprawę relacji z samym sobą, gdyż to pomoże nam ulepszyć relacje z innymi.

Sposoby na poprawę relacji z innymi

Relacje z drugim człowiekiem są procesem składającym się z pewnych etapów. Można je przyrównać do zakładania i pielęgnacji ogrodu, o który dbamy, by mógł cieszyć nasze oko. Często poświęcamy wiele czasu, wysiłku, wkładamy tyle serca w upiększanie naszych ogrodów, które dostarczają nam pewnych walorów estetycznych. Czyż nie cenniejsze jest pielęgnowanie i dbanie o relacje z otaczającymi nas osobami, często bardzo ważnymi w naszym życiu?

Oto kilka rad, które warto zastosować, by móc budować i rozwijać zdrowe, ciepłe i satysfakcjonujące relacje:

 • wyraź zainteresowanie drugim człowiekiem, poświęć mu swój czas, dostrzeż jego wartość, spraw, by poczuł się ważny;
 • porzuć lub ogranicz narzekanie, krytykowanie;
 • rozwijaj nawyk pozytywnego myślenia o innych, praktykuj uśmiechanie się do ludzi;
 • dąż do zgody w myśl zasady, że nie zawsze muszę mieć rację;
 • stosuj otwartą i szczerą komunikację;
 • doskonal się w słuchaniu;
 • pielęgnuj pozytywne uczucia, takie jak: miłość, wdzięczność, uznanie;
 • postępuj zgodnie z zasadą: nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe;
 • szanuj godność drugiego człowieka, akceptuj innych.

Pozytywne relacje środkiem ku poprawie zdrowia

Wpływ więzi międzyludzkich na zdrowie człowieka jest przedmiotem zainteresowań wielu naukowców, którzy poprzez przeprowadzane badania dochodzą do bardzo ciekawych wniosków. Dostrzegają oni pewne zależności, a mianowicie, że sieć społecznych powiązań i bliskie relacje rodzinne chronią przed chorobą i przedwczesną śmiercią.

Dr Dean Ornish, amerykański lekarz, znany z sukcesów w leczeniu chorób serca, stwierdza, że “nie znajduje w medycynie innego czynnika leczniczego, który miałby większy wpływ na jakość życia, rzadsze występowanie chorób i przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, niż miłość, która przewyższa pod tym względem wpływ diety, niepalenia papierosów, ćwiczeń fizycznych, predyspozycji genetycznych, leków i chirurgii”. Ponadto stwierdza on, że “wszystko, co wspiera uczucia miłości i intymności, ma uzdrawiający wpływ”, natomiast “wszystko, co powoduje izolację, separację, samotność, stratę, wrogość, gniew, cynizm, depresję, odosobnienie czy inne pokrewne uczucia, często prowadzi do cierpienia, chorób i przedwczesnej śmierci z różnych przyczyn”.

Ellen G. White, amerykańska propagatorka zdrowego stylu życia, dostrzegła również, że “abyśmy mieli doskonałe zdrowie, nasze serca muszą być pełne nadziei, miłości i radości”.

To, co buduje miłość, bliskość i więzi, ma potencjał leczniczy – doszli do wniosku naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. W toku badań stwierdzili, że samotność i brak emocjonalnego wsparcia mogą spowodować trzykrotny wzrost ryzyka rozwinięcia się choroby serca, podczas gdy obecność i emocjonalna pomoc chociaż jednej osoby wystarcza, żeby to ryzyko zredukować! Uważają również, że w walce z każdą chorobą, włączając w to raka, bliskie i ciepłe relacje z ludźmi, silne wsparcie najbliższych oraz optymistyczne nastawienie działają jak środki stymulujące układ odpornościowy.

Lekarz medycyny Grażyna Kuczek, autorka publikacji nt. zdrowego stylu życia, w książce “Zdrowie bez ograniczeń” uznaje miłość jako leczniczą siłę, podkreślając przy tym, że “człowiek został stworzony do miłości i tylko realizacja w tej wartości może dać mu pełnię radości, satysfakcji i zdrowia”. Stwierdza również, że “badania naukowe wykazały, że najważniejszym czynnikiem rozwoju zdrowej osobowości jest poczucie bycia kochanym, a potem zdolność do kochania innych (…). Miłość i dobro to wartości, których potrzebuje każdy z nas. Przeświadczenie, że jest się kochanym, oraz zdolność do kochania innych, otwiera drzwi do zachowania zdrowia”.

Podsumowanie

Dostrzec można, że właściwe relacje, w tym okazywanie sobie wzajemnie pozytywnych uczuć, wpływają korzystnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne człowieka. Dzieje się tak dlatego, że chronią nas one przed samotnością i stresem, przynoszą radość, satysfakcję, poczucie bycia potrzebnym, akceptowanym. Warto więc o nie zadbać i to na każdym etapie życia.

Fundacja o Zdrowie Dbaj posiada w swojej ofercie masaż antystresowy, który może pomóc w budowaniu zdrowych relacji. Gdy jesteśmy zestresowani, wówczas z trudnością przychodzi nam uśmiechać się do innych ludzi, więc w takich momentach warto skorzystać z masażu antystresowego , który pozwoli Ci obniżyć poziom napięcia i poczuć ulgę. Po takim zabiegu będzie Ci łatwiej uśmiechnąć się do innej osoby i spotkać się z odwzajemnieniem, a zadbanie o siebie z pewnością pomoże Ci w poprawie relacji z innymi.

Źródła:

 • https://kingawieckowska.pl/5-najlepszych-umiejetnosci-dzieki-ktorym-stworzysz-zdrowe-i-udane-relacje/
 • https://upacjenta.pl/poradnik/zdrowe-relacje-jak-je-budowac-z-innymi-i-ze-soba
 • https://blog.beactivetv.pl/zdrowe-relacje/
 • http://www.sosw2.kielce.eu/2021/01/jak-rozwijac-pozytywne-relacje-miedzyludzkie/
 • https://psychologiazycia.com/jak-rozwijac-pozytywne-relacje-miedzyludzkie-kilka-krokow-z-afirmacja/
 • Kuczek G., Zdrowie bez ograniczeń, Fundacja Źródło Życia, Budy Zasłona 2017, s. 128.
 • Lewkowicz-Siejka K., Chronimy zdrowie – Relacje, które leczą, Znaki Czasu, Warszawa 2020, s. 24-27.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Scroll to Top
Skip to content