Moda na naturalne preparaty do pielęgnacji ciała trwa – i bardzo dobrze! W sieci można znaleźć wiele praktycznych wskazówek i przepisów na domowe, własnoręcznie przygotowane kosmetyki. Możliwość ograniczenia przyjmowania do naszego ciała toksycznych substancji jest jak najbardziej pożądana.
Kosmetyki gotowce
Czasami trudno się zmotywować do przejścia na naturalne preparaty, ponieważ jesteśmy zabiegani, a przygotowanie kosmetyku własnej produkcji byłoby kolejnym punktem na już zbyt długiej liście zadań do wykonania. I tu mamy bardzo dobrą wiadomość – nie zawsze trzeba tworzyć własne mikstury, gdyż w naszej kuchni mogą znajdować się świetne kosmetyki od razu gotowe do użycia! Oto one:
Oliwa z oliwek
Nie od dziś wiadomo, że oliwa z oliwek (extra virgin) ma właściwości prozdrowotne. Jest znakomitym produktem spożywczym, jak również zdrowym, bezpiecznym kosmetykiem. Z powodzeniem zastępuje krem do twarzy, balsam do ciała, krem do opalania (zawiera naturalny filtr UV; SPF 8) lub po opalaniu. Nie trzeba do niej niczego dodawać, aby w pełni skorzystać z jej walorów.
Już w starożytności oliwa z oliwek uważana była za eliksir młodości. W czasach Homera, który nazywał ją „płynnym złotem”, była towarem luksusowym i kosmetykiem dla najbogatszych. Grecy używali jej do gotowania i smarowania chleba, a także robili z niej mydło do kąpieli. Z kolei Spartanie nacierali nią ciała podczas ćwiczeń.
Oliwa z oliwek zawiera m.in.: witaminy A, B, C, D, E, K i F, wapń, potas, retinol, polifenole, kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone, wielonasycone – głównie omega-6 i omega-3, skwalen i sterole. Wszystkie te składniki działają na skórę regenerująco. Stymulują ją również do odnowy.
Oliwa sprawdza się szczególnie u osób, które mają nadwrażliwą cerę, alergiczną, atopową czy chorujących na łuszczycę. Zapobiega podrażnieniom, zmniejsza zaczerwienienia, łagodzi swędzenie. Błyskawicznie zmiękcza i nawilża skórę – efekt widoczny jest natychmiast. Wykazuje również działanie przeciwzmarszczkowe, opóźniając procesy starzenia się skóry. Działa także leczniczo w przypadku przebarwień lub blizn – należy wówczas nanieść trochę oliwy na dane miejsce i wcierać ją okrężnym ruchem palców.
Konsystencja oliwy może na pierwszy rzut oka zniechęcać do stosowania jej jako krem do twarzy na co dzień. Jednak można sobie z nią bardzo łatwo poradzić. Wystarczy po wmasowaniu oliwy w skórę przyłożyć do twarzy papierowy ręcznik lub chusteczkę higieniczną, aby wchłonęły pozostający na skórze nadmiar tłuszczu.
Ważne jest, aby wmasowywać oliwę w skórę, a nie tylko ją rozprowadzać. Wytwarzane podczas masażu ciepło zwiększa wchłanialność oliwy, aż do głębokich warstw skóry.
I tu przy okazji nadmieniamy o dobroczynnym działaniu masaży z użyciem naturalnych olejków i na takie masaże ZAPRASZAMY. Oferujemy m.in. masaż twarzy, szyi i dekoltu przy użyciu olejku migdałowego z wit. E.
Olej kokosowy
Nierafinowany olej kokosowy ma szerokie zastosowanie: w kuchni, kosmetyce i medycynie. Zawiera m.in. witaminy E i C oraz z grupy B, kwas foliowy, wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor, cynk. Wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, a także bakteriobójcze. To sprawia, że świetnie sprawdza się jako antyperspirant!
Niepożądany zapach potu jest wynikiem działalności bakterii, które rozkładają pot. A olej kokosowy zapobiega rozwojowi bakterii. Ponadto działa leczniczo na skórę, dlatego bardzo dobrze sprawdza się u osób zmagających się z uczuleniami i podrażnieniami po goleniu lub depilacji.
Wystarczy wmasować trochę oleju w skórę. Jeśli obawiamy się zabrudzenia ubrania pod pachami, możemy tak jak w przypadku aplikacji oliwy z oliwek przyłożyć chusteczkę lub ręcznik papierowy do ciała, aby wchłonęły nadmiar tłuszczu. Ale możemy również użyć oleju po wieczornej kąpieli, wtedy ewentualnie ucierpi trochę nasza piżama. Jednak nic na tym nie stracimy, gdyż antybakteryjne działanie oleju będzie się utrzymywało przez całą dobę. A to oznacza, że rano nie będzie potrzeby aplikowania antyperspiranta.
Kosmetyki “jak znalazł”
Jak widać, dobre kosmetyki niekoniecznie trzeba kupować lub własnoręcznie wytwarzać. Czasem można je tak jakby… znaleźć. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać – na przykład we własnej kuchni. A zatem: voilà!
Źródła:
- poranek.pl/sila-roslin-wzmocnij-odpornosc-tluszczami-roslinnymi/
- zywienie.abczdrowie.pl/11-dowiedzionych-korzysci-oliwy-z-oliwek
- olini.pl/blog/baza-wiedzy/oliwa-z-oliwek-na-twarz-i-skore
- meraklis.store/oliwa-z-oliwek-eliskir-starozytnych-grekow/
- sklep.femi.pl/pl/blog/Naturalne-filtry-przeciwsloneczne/151
- superpharm.pl/blog/olej-kokosowy-w-pielegnacji-zastosowanie-na-twarz-cialo-i-wlosy
- olej-kokosowy.eu/zdrowy-antyperspirant/
- mydry.pl/domowy-antyperspirant-czyli-jak-zrobic-naturalny-antyperspirant/