O Zdrowie Dbaj

gry-komputerowe

Gry komputerowe i płynące z nich zagrożenia

Gry komputerowe to ciekawy sposób spędzania czasu, ale wiążą się z nimi również liczne zagrożenia. Niniejszy artykuł pokrótce je przedstawia.

Od dłuższego czasu naukowcy prowadzą badania nad wpływem gier komputerowych na organizm i psychikę człowieka. Część z tych badań podkreśla różne korzyści tej formy rozrywki. Należą do nich m.in. rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów, szybkiego i logicznego myślenia, pozwalają także nawiązać kontakty osobom z natury nieśmiałym (zwłaszcza, jeśli chodzi o gry online). Wiele gier komputerowych posiada również walory edukacyjne i są w stanie zainteresować odbiorcę określoną dziedziną życia.

Wszystko to oczywiście zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest np. gatunek gier komputerowych. Te bowiem dzielą się m.in. na gry platformowe, wyścigowe, strategiczne, przygodowe, strzelanki itd. Wiele zależy od konkretnej gry komputerowej. Innymi czynnikami są również płeć i wiek graczy, a także ich podejście do gier. Gry komputerowe mają również to do siebie, że potrafią łatwo uzależnić graczy. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy odpowiadają na szereg naszych indywidualnych potrzeb, takich jak na przykład potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem.

Z tego powodu gry komputerowe przynoszą również liczne negatywne konsekwencje. Są one tym bardziej wyraźne, im więcej czasu spędzamy przed komputerem, w szczególności gdy zdążyliśmy się od nich uzależnić. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i młodzieży, ponieważ jest to wiek, w którym człowiek rozwija się najbardziej gwałtownie. Poniżej omawiamy wybrane negatywne konsekwencje nadużywania gier komputerowych.

Wpływ na zdrowie fizyczne

Nadmierne spędzanie czasu przy grach komputerowych wiąże się z długotrwałym siedzeniem. Osoby spędzające zbyt dużo czasu przy komputerze są bardziej narażone na otyłość, różnego rodzaju bóle ciała, wady postawy czy bóle głowy. W późniejszym wieku dzieci, które zbyt mało ćwiczyły fizycznie, mogą być też bardziej narażone na choroby serca, nadmiar cholesterolu bądź cukrzycę. Dużym problemem jest też nieustanne wpatrywanie się w monitor przez wiele godzin dziennie, co może powodować choroby oczu.

Wpływ na wydajność nauki i pracy

Uzależnienie od gier komputerowych objawia się także obniżeniem kondycji mentalnej. Spędzanie długich godzin nocnych na graniu prowadzi m.in. do bezsenności, co odbija się na samopoczuciu i wydajności intelektualnej. Choć uważa się, że granie w gry komputerowe sprzyja wyrabianiu w sobie nawyku koncentracji, to w przypadku nadużywania gier komputerowych jest wręcz przeciwnie. Nałogowy gracz często ma problem, aby skupić się na bieżących zadaniach (np. nauce w szkole), ponieważ jego umysł cały czas żyje grą. Z tego powodu dochodzi do obniżenia wyników w nauce i pracy.

Wpływ na zdrowie psychiczne

Nadużywanie gier komputerowych odbija się również na kondycji psychicznej człowieka, zwłaszcza młodego. Próba oderwania dziecka od ulubionej gry często skutkuje jego agresją wobec rodzica lub opiekuna. Zachowania agresywne udzielają się również wtedy, gdy pociecha gra w tytuły nieodpowiednie dla jej wieku, zawierające nadmiar przemocy. Gracze są ponadto narażeni na wykształcenie lęków, m.in. z powodu gier w konwencji horroru. Oprócz tego wielu nałogowych graczy zmaga się z depresją.

Wpływ na życie społeczne

Depresja u graczy jest związana nie tylko z tym, że uciekają w nierealny świat gier. Często jest to symptom niedopasowania społecznego i wynikającej z tego samotności. Nałogowe granie w gry komputerowe może wręcz pogłębiać to uczucie izolacji społecznej. Gry online częściowo są w stanie temu zaradzić, ponieważ pozwalają młodemu człowiekowi otworzyć się na innych ludzi. Jednak związane są z tym kolejne zagrożenia. Jedno dotyczy rozwoju zachowań agresywnych, takich jak cyberbullying czy cyberstalking. Gracz może stać się zarówno sprawcą, jak i ofiarą tych zachowań. Wreszcie w Internecie czyhają ludzie, którzy mogą mieć przestępcze zamiary względem małoletnich. Dlatego szczególnie ich należy uczulić na zagrożenia wynikające z gier online.

Podsumowanie

Gry komputerowe przynoszą pewne korzyści. Jednak każdy gracz musi być świadomy zagrożeń i skutków, jakie wynikają z nadmiernego spędzania czasu przy nich. Dotyczy to zwłaszcza osób małoletnich.

 

Źródła:

  • https://fenced.ai/blogs/negative-effects-of-video-games/
  • https://www.health.harvard.edu/blog/the-health-effects-of-too-much-gaming-2020122221645
  • https://www.healthygamer.gg/blog/10-negative-effects-of-video-games
  • https://limitlauncher.com/11-negative-effects-of-video-games-to-beware/
  • https://psychoterapiacotam.pl/uzaleznienie-od-gier-komputerowych-jak-z-nim-walczyc/
Scroll to Top
Skip to content