O Zdrowie Dbaj

nordic-walking

Nordic Walking – co warto o nim wiedzieć?

Nordic Walking to sport rekreacyjny uprawiany na świeżym powietrzu. Jest to bardzo dobra forma aktywności fizycznej dla entuzjastów sportu, ale również dla osób, które na co dzień większość czasu spędzają biernie i chcą poprawić swoją kondycję. Nieodłącznym elementem tej aktywności są kijki. Wykonane z odpowiednich materiałów i odpowiednio dopasowane potęgują zalety uprawiania tego sportu. 

Nordic Walking – skąd się wywodzi i jak zdobył popularność?

Historia Nordic Walking sięga czasów starożytnych, kiedy to wędrujący ze zwierzętami pasterze podczas marszu podpierali się kijami. W tym samym celu turyści w górach od najdawniejszych czasów używali kijów do wspierania się podczas wędrówek. Ówczesna nazwa tego typu aktywności to trekking. Narodzin Nordic Walking dopatruje się natomiast w latach 30. XX wieku. Wówczas to fińscy sportowcy wykorzystywali latem kije do biegów w ramach treningu. Jako pierwszy nazwę Nordic Walking wprowadził Marko Kantaneva, pisząc pracę magisterską o wykorzystaniu narciarskich kijów w treningu. Rozpoczął on też popularyzację tej formy aktywności ruchowej. Technikę marszu z kijami zaczęli szeroko stosować narciarze biegowi w Skandynawii. A na przełomie lat 80. i 90. zaczęto stosować marsz z kijkami u osób z różnymi jednostkami chorobowymi w celu rehabilitacji czy profilaktyki. Wtedy sport ten zaczął zyskiwać coraz większą popularność.

Nordic Walking – jakie są jego zalety?

Dzięki licznym badaniom w kolejnych latach okazało się, iż aktywność ta oprócz treningu sportowego może być z powodzeniem stosowana na poziomie rekreacyjnym, a także rehabilitacyjnym czy profilaktycznym. Okazuje się, że uprawianie Nordic Walking ma niezliczone zalety. Nie każdy wie, że regularne spacery z kijami nie tylko sprzyjają chudnięciu, ale także usprawniają funkcjonowanie całego organizmu. 

Badania podają, że w trakcie treningu Nordic Walking zostaje zaangażowane około 90% muskulatury naszego ciała, a podczas tradycyjnego spaceru w podobnym tempie jedynie 50%. Dodatkowo zwiększone jest spalanie tkanki tłuszczowej – mówi się tutaj o wzroście jej redukcji nawet o 70%, spalania kalorii do 400 kcal na godzinę, a w dodatku podczas spaceru z kijami nasze jelita doświadczają swoistego „masażu”, który niweluje zaparcia.

W porównaniu do zwyczajnego marszu czy joggingu w czasie uprawiania Nordic Walking pracuje więcej mięśni, niż nam się wydaje. Są to m.in. mięśnie klatki piersiowej, ramion i brzucha, a także tricepsy i bicepsy. Sport ten rozwija też mięśnie kończyn dolnych, prostowników, wzmacnia mięśnie tułowia, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa. Podczas spaceru z kijkami ciężar ciała równomiernie rozkłada się na wszystkie aktywne stawy i mięśnie. Wspomaganie ruchów kijkami stabilizuje kręgosłup oraz niweluje napięcie w mięśniach, a nawet odciąża kręgosłup, stawy kolanowe, biodrowe, ścięgna oraz łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Dlatego systematycznie uprawiany Nordic Walking może zniwelować ból karku lub pleców powstały wskutek napięcia. 

To nie koniec licznych zalet tej dyscypliny sportu. Regularny trening zwiększa wydolność oddechową, poprawia dotlenienie organizmu, a pobór tlenu zwiększa się nawet o 20-58 %. A warto wiedzieć, że z lepszym dotlenieniem wiąże się poprawa naszego samopoczucia i logicznego myślenia. Liczne badania pokazują też pozytywny wpływ Nordic Walking na osoby z chorobami układu oddechowego, przewlekłą niewydolnością serca, po wypadkach, zabiegach ortopedycznych czy kontuzjach. Co ciekawe, Nordic Walking może być stosowany nawet jako jedna z metod rehabilitacji pod kontrolą specjalisty, np. po naciągnięciu mięśnia. Należy jednak pamiętać, żeby technikę marszu wykonywać prawidłowo, by miała ona korzystny wpływ na nasz organizm.

Jak prawidłowo chodzić z kijkami?

Są trzy najważniejsze zasady w prawidłowym uprawianiu Nordic Walking:

  1. Kijki mają sprawić, że podczas chodzenia ramiona i barki będą zupełnie rozluźnione, a kręgosłup prosty. 
  2. Każdy krok powinien zaczynać się od pięty i swobodnie przenosić się na palce.
  3. Kije powinny dotykać podłoża (pod kątem 60 stopni) naprzemiennie: ruch lewej nogi musi być zsynchronizowany z prawym kijkiem i analogicznie prawej nogi z lewym. Ważną kwestią jest napinanie mięśni brzucha i pośladków – w ten sposób szybciej będą widoczne efekty treningów na sylwetce.

Marsz z kijkami jest bardzo przydatny w profilaktyce prozdrowotnej osób w każdym wieku oraz o różnej sprawności i można go uprawiać bez względu na wiele czynników, takich jak kondycja czy nadwaga oraz miejsce czy pora roku – zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w mieście i to przez cały rok. Warto wspomnieć też o walorach towarzyskich i emocjonalnych oraz budowaniu wspaniałych relacji podczas wspólnych marszów ze znajomymi czy też nowo poznanymi osobami, z którymi łączy nas ta sama pasja. 

 

Źródła:

  • https://www.medonet.pl/zdrowie,nordic-walking—przygotowanie–sprzet–efekty-zdrowotne,artykul,1728851.html
  • https://polki.pl/dieta-i-fitness/cwiczenia,jakie-korzysci-zdrowotne-daje-uprawianie-nordic-walking,10400443,artykul.html
  • https://nordicwalkingpoland.pl/poradnik/treningi/historia-nordic-walking
  • https://chodzezkijami.pl/artykuly/jak-powinna-wygl-da-pe-natechnika-nordic-walking-a498#:~:text=Jak%20powinna%20wygl%C4%85da%C4%87%20pe%C5%82na%20technika%20nordic%20walking%3F%201,4%20Krok%20powinien%20rozpoczyna%C4%87%20si%C4%99%20z%20pi%C4%99ty.%20
  • https://blog.sklepiguana.pl/7-korzysci-za-ktore-pokochasz-nordic-walking/#:~:text=Nordic%20walking%20to%20dyscyplina%20sportu%2C%20kt%C3%B3ra%20przynosi%20wiele,Aby%20marsz%20by%C5%82%20komfortowy%20nale%C5%BCy%20zadba%C4%87%20o%20
Scroll to Top
Skip to content