Salon & Spa

Tężnia solankowa w Wieliczce

Historia tych dużych, drewnianych, pokrytych gałęziami brzozy lub tarniny budowli sięga XVII wieku. Tężnie — bo o nich mowa — służyły początkowo do zwiększania stężenia soli w solance przy produkcji soli kuchennej i leczniczej. Dopiero po czasie zauważono, że powietrze wokół takiej konstrukcji nasyca się bogatym w mikroelementy aerozolem, w związku z czym znalazły one zastosowanie jako potężne inhalatoria. Jest to obecnie jeden z naturalnych i skutecznych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia, i z tego powodu cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem.

 

Jak działa tężnia?

Wyposażenie współczesnych tężni to specjalne pompy rozprowadzające solankę po wiciach, w efekcie czego w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Pobyt w takim miejscu to okazja, by przebywać w podobnym jak w uzdrowiskach nadmorskich mikroklimacie. Już godzina spędzona w tężni pozwoli nam przyswoić tyle jodu, co 3 dni przebywania na plaży. O tym, jak cenny dla organizmu człowieka jest ten pierwiastek, nie trzeba nikogo przekonywać: reguluje prawidłowe działanie tarczycy, ponadto sprawdza się w inhalacjach u osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego (rozrzedza śluz).

 

Na co pomaga?

Tężnie rekomendowane są tym z nas, którzy cierpią m.in. na zapalenie zatok i nadciśnienie tętnicze, polepszą też nasz stan przy niedoczynności tarczycy czy rozedmie płuc. Wdychanie powietrza bogatego w solankę jest w pełni bezpieczne dla osób z nieżytem nosa, astmą, ogólnym zmęczeniem organizmu czy przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego.

Wizyta w tężni jest szczególnie wskazana mieszkańcom dużych miast, mających na co dzień styczność ze spalinami, smogiem i innymi zanieczyszczeniami. Co więcej, miejsce doskonale wspomoże również osoby pracujące głosem.

Ponadto korzystanie z tężni solankowej odciąży pracę nerek i wątroby, a także przyczyni się do wzmocnienia układu odpornościowego. Lekarze zalecają tego typu kuracje alergikom, w tym osobom chorującym na alergie skórne.

 

Kiedy lepiej nie?

Przeciwwskazaniami do korzystania z tężni jest świeżo przebyty zawał, niewydolność naczyń wieńcowych serca, stan podgorączkowy, nadczynność tarczycy, niskie ciśnienie krwi, jak również choroby nowotworowe i nadwrażliwość na obecne w roztworze solankowym jony. Przed skorzystaniem z tężni solankowej najlepiej jest więc skonsultować się z lekarzem.

 

Tężnia solankowa w Wieliczce

Tężnia solankowa w Wieliczce; © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Saltmine. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Wielicka tężnia jest największym obiektem tego typu na południu Polski. Najlepiej zobrazują to liczby:

  • 3 200 m2 powierzchni tarninowej konstrukcji
  • 22,5 m wysokość wieży widokowej

Mierząca ponad 9 metrów tężnia zbudowana jest z drzewa modrzewiowego oraz gałązek dzikiej śliwy. Panujący w tym miejscu mikroklimat ma nie tylko prozdrowotne właściwości, ale też wspaniale relaksuje i pomaga się odprężyć. Pobyt w tężni poprawia samopoczucie i dostarcza energii do działania. Optymalny efekt osiąga się po 30 minutach.

Spacer w tym miejscu dostępny jest dla osób w każdym wieku, także dla dzieci (brak wieku minimalnego). Część parterowa przystosowana jest do spacerów z wózkiem dziecięcym, a także dla osób niepełnosprawnych, tj. nieporuszających się samodzielnie.

Pobyt na terenie tężni ma charakter indywidualny, tzn. odbywa się bez przewodnika, a każdy może wypoczywać po swojemu – zarówno oddać się beztroskiemu nicnierobieniu, jak i spędzić czas aktywnie, np. spacerując z kijkami do nordic walking.

Tężnia znajduje się w Parku św. Kingi, w pobliżu Kopalni Soli „Wieliczka” i Szybu Daniłowicza w Wieliczce. Co interesujące, z tarasu widokowego na szczycie budowli można podziwiać panoramę miasta.

Na miejsce dojedzie się zarówno komunikacją podmiejską, jak i samochodem, autokarem czy rowerem. Na terenie kopalni oraz w jej pobliżu dostępne są miejsca parkingowe, w tym największy parking przy samej Tężni Solankowej. Znajdują się tu również miejsca postojowe dla jednośladów.

Z ważnych informacji praktycznych warto nadmienić, że tężnia jest budowlą położoną na świeżym powietrzu, dlatego należy ubrać się odpowiednio do warunków pogodowych. Przy sobie można mieć jedynie niewielki bagaż podręczny. Co ważne, nie jest dozwolone wprowadzanie zwierząt – nasi pupile tym razem powinni zostać w domu. Wyjątek stanowią psy asystujące oraz przewodnicy osób niewidomych i słabowidzących.

Korzystając z dobroczynnych tężni, można używać telefonów komórkowych, dozwolone jest również fotografowanie i filmowanie w trakcie zwiedzania. Uwiecznienie tak miło i korzystnie dla zdrowia spędzonych chwil na pewno będzie dobrym pomysłem.

Bilety można nabyć online, tj. za pośrednictwem strony internetowej Kopalni Soli „Wieliczka”, a także będąc już na miejscu, w automatach biletowych.

Cóż można więcej powiedzieć: udanych spacerów w wyjątkowym mikroklimacie!

 

Źródła

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C4%99%C5%BCnia
  2. https://sanatoria.medme.pl/poradnik/pora-na-relaks-teznie-solankowe
  3. https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy/teznie-w-polsce-ktore-z-nich-sa-najbardziej-znane-wwnn#paragraf-3
Scroll to Top
Skip to content