O Zdrowie Dbaj

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, około 16 kilometrów na północ od Krakowa. Leży na Wyżynie Olkuskiej, w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Z Krakowa najdogodniej jest dotrzeć tu samochodem (drogą nr 794), jednak jest też opcja dla niezmotoryzowanych – komunikacja miejska. Do parku docierają dwie linie: nr 210 Bronowice nowe–Będkowice oraz 267 Krowodrza Górka–Smardzowice.

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym z polskich parków narodowych, a jego symbolem jest nietoperz.  Teren obfituje w atrakcje turystyczne i zabytki, jest na nim wytyczonych kilka szlaków.

 

Co warto zobaczyć?

Główną atrakcją Ojcowskiego Parku Narodowego jest pochodzący z drugiej połowy XIV wieku Zamek w Ojcowie, wybudowany jako jeden z wielu w systemie tak zwanych Orlich Gniazd. Z dawnej budowli ostały się do dzisiaj tylko malownicze ruiny, tj. wieża i brama wjazdowa, pozostałości murów obronnych i części mieszkalnych. Turyści mają możliwość zwiedzenia baszty, a w niej makiety zamku oraz wystawy historycznej. Z ruin zamku można podziwiać panoramę Doliny Prądnika, a równie piękny widok roztacza się z zamkowego wzgórza.

Zamek w Pieskowej Skale jest kolejnym wartym poznania obiektem turystycznym i również należał do łańcucha Orlich Gniazd. Zabytek wchodzi w skład Skarbu Państwa i jest oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Można tu obejrzeć stałą ekspozycję „Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od średniowiecza do połowy XIX wieku”. W zamku odbywają się zajęcia edukacyjne z różnych epok i dla różnych kategorii wiekowych. 

Kaplica na Wodzie p.w. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika) w Ojcowie jest usytuowana w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które w roku 1991 przekształcono na obiekt sakralny. Budowla mieści się na betonowych podporach, ponad potokiem. Miejscowa tradycja wiąże ten fakt z zarządzeniem cara Mikołaja II, które zakazywało stawiania obiektów kościelnych na ziemi ojcowskiej. Rozwiązaniem była budowa kaplicy „na wodzie”.

Młyn i tartak Boronia to najstarszy i jednocześnie najcenniejszy zespół budynków młynarskich w Dolinie Prądnika. Stanowi intrygujący przykład drewnianej architektury przemysłowej. Jest jednym z niewielu tego typu obiektów, które zachowały się na Jurze. Warto mieć na uwadze, że zwiedzanie go możliwe jest dopiero po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielami.

Innego typu, ale równie interesującą atrakcją turystyczną Ojcowskiego Parku Narodowego są jaskinie powstałe w wyniku wypłukiwania skały wapiennej przez wodę. Według szacunków znajduje się ich na tym terenie około tysiąca.

Największą spośród wszystkich znanych na obszarze parku jest Grota Łokietka. Leży około 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej, jej długość to 320 m, a różnica wysokości pomiędzy najwyżej i najniżej położonym punktem wynosi 7 m. W jaskini znajduje się kilka korytarzy, są też dwie duże sale (Rycerska i Sypialnia) oraz dwie mniejsze. Grota Łokietka stanowi niezmiennie główną atrakcję Ojcowskiego Parku Narodowego. Liczba odwiedzających ją w ciągu roku plasuje się na poziomie około 120 tysięcy osób (w tym 80% to uczniowie szkół podstawowych).

Innym ciekawym miejscem jest Jaskinia Ciemna, stanowiąca jedno z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Miano to zyskała za sprawą zamieszkujących ją 50–60 tysięcy lat temu neandertalczyków. Znajdowano w niej szczątki kostne niedźwiedzia jaskiniowego i rosomaka.        

Warto wspomnieć też o dwóch jaskiniach leżących w bliskim sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego, tj. Wierzchowskiej Górnej i Nietoperzowej. Obie uważane są za jedne z najciekawszych pod względem tzw. szaty naciekowej.

 

Atrakcyjność Ojcowa stanowią ponadto liczne formacje skalne na tym terenie, takie jak Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, Rękawica i Igła Deotymy. 

Maczuga Herkulesa to jedna z najbardziej znanych skał w Polsce. W wyniku krasowej działalności wód i nierównomiernej wytrzymałości na wietrzenie ten zbudowany z twardych wapieni skalistych ostaniec przybrał charakterystyczny kształt przypominający maczugę. Mierzy około 25 metrów i znajduje się na terasie o wysokości 8-12 metrów.

Brama Krakowska, typowy przykład bram skalnych, składa się z dwóch kolumn: wyższa mierzy 20 metrów, a wysokość niższej to 15 metrów. Obie zbudowane są z odpornych na wietrzenie bloków jurajskich wapieni skalistych. Nazwa tej formacji wzięła się od tego, że przed laty drogą wiodącą przez Dolinę Prądnika prowadził szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Co ciekawe, w lewej kolumnie bramy osadzony jest obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej.

Inną bardzo charakterystyczną skałą w Ojcowskim Parku Narodowym jest leżąca w środkowej części Doliny Prądnika Rękawica, nazywana również Pięciopalcówką lub Białą Ręką. Zgodnie z miejscową legendą sam Bóg zasłonił własną ręką wejście do Jaskini Ciemnej, gdy ukryła się w niej ludność uciekająca przed najazdem Tatarów. Gdy obława się zakończyła, w miejscu Bożej dłoni pozostała przypominająca tę część ciała skała. Jest dobrze widoczna zarówno z dna doliny, jak i ze szlaku turystycznego prowadzącego przez Górę Koronną. Z platformy widokowej przy wejściu do Jaskini Ciemnej widać ją z bliska, z profilu.

Wartym wspomnienia wapiennym ostańcem jest także Igła Deotymy. Nazwa wzięła się od pseudonimu literackiego znanej poetki Jadwigi Łuszczewskiej – Deotyma – która mieszkała w Dolinie Prądnika i stąd czerpała natchnienie do swoich wierszy.

 

Ojcowski Park Narodowy – szlaki

Przez Ojcowski Park Narodowy prowadzi kilka szlaków turystycznych o łącznej długości 46,6 km. Każdy amator wycieczek pieszych i rowerowych znajdzie tu więc coś dla siebie i to z gwarancją, że zwiedzanie będzie przyjemne i bezpieczne.

  • Szlak czerwony o nazwie Szlaku Orlich Gwiazd – długość na terenie parku 13,6 km;
  • Szlak niebieski inaczej zwany Szlakiem Warowni Jurajskich – długość 9 km;
  • Szlak żółty, czyli Szlak Dolinek Jurajskich – w granicach parku ma długość 9,5 km;
  • Szlak zielony jest szlakiem lokalnym długim na 5,3 km.

Warto zrealizować powyższe trasy ze względu na chwytające za serce widoki, jak również fakt, że mamy tu szansę poczuć historię na własnej skórze.

Jeśli natomiast odczujemy wędrówkę również w zmęczonych mięśniach, skutecznym remedium z pewnością będzie na to masaż.

 

Ojcowski Park Narodowy – czy warto pojechać?

Ojcowski Park Narodowy to obszar z pewnością wart zwiedzenia. Oferuje wiele atrakcji geologicznych, a wiodące przezeń szlaki nie są ani ciężkie, ani specjalnie długie. Miejsce nadaje się doskonale na wycieczki całą rodziną, spokojnie można zabrać ze sobą dzieci (wskazane jest zabranie im cieplejszych ubrań na wizyty w jaskiniach, gdzie panują niskie temperatury).

Ojcowski Park Narodowy jest tak malowniczym i jednocześnie tajemniczym miejscem, że na wycieczkę w to miejsce warto przeznaczyć nawet dwa dni. Rekomenduje się również poznanie miejscowych legend lub zwiedzanie z przewodnikiem, dzięki czemu jest jeszcze ciekawiej.

 

Źródła

  1. http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/         
  2. https://mynaszlaku.pl/ojcowski-park-narodowy-co-zobaczyc/#Czy_warto_tam_pojechac
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ojcowski_Park_Narodowy
Scroll to Top
Skip to content