O Zdrowie Dbaj

Szkodliwe połączenia składników potraw – sprawdź, czego unikać

Podczas przygotowywania posiłków powinniśmy pamiętać o tym, że niektóre składniki potraw nie powinny być ze sobą łączone. Zdarza się, że nieświadomie szykujemy dania, dodając do nich ulubione produkty, a te niekorzystnie na siebie oddziałują. W ten sposób w potrawach pojawiają się substancje antyodżywcze, które uniemożliwiają pozyskanie witamin i mikroelementów lub ograniczają ich przyswajanie przez organizm.

 

Jakich połączeń składników potraw powinno się unikać?

Codzienne posiłki powinno budować się w taki sposób, by dostarczały one organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Istnieje wiele wariantów połączeń konkretnych składników, które mogą, ale jednocześnie nie muszą niekorzystnie wpływać na organizm. Niektórych połączeń powinno się unikać na co dzień, natomiast inne nie są zalecane np. dla osób odchudzających się czy budujących tkankę mięśniową. Warto wiedzieć, jakie połączenia składników potraw nie są zalecane, szczególnie że wiele z nich spożywamy tak często, że wydaje nam się to wręcz naturalne.

 

Pomidory + ogórki

Większość sałatek opiera się na tradycyjnym połączeniu świeżych ogórków i pomidorów. Nie wyobrażamy sobie, by tych dwóch składników mogło zabraknąć. Okazuje się jednak, że warzywa te wzajemnie się „nie lubią” i właściwie nie powinny być ze sobą łączone. Ogórek zawiera askorbinazę, czyli enzym powodujący utlenianie witaminy C. Tę dobroczynną witaminę w bardzo dużych ilościach można znaleźć właśnie w pomidorach. Wystarczy niewielka ilość soku ze świeżego ogórka, by zneutralizować witaminę C w sałatce i uczynić ją bezwartościową pod względem odżywczym. Na szczęście askorbinazę można łatwo zneutralizować, dodając do sałatki z pomidora i ogórka kilka kropel soku z cytryny.

 

Herbata + cytryna

Miłośnicy herbaty bardzo często łączą aromatyczny napar z sokiem lub plastrem cytryny. Wydawałoby się, że dzięki temu można otrzymać rozgrzewający i prozdrowotny napój. Nic bardziej mylnego. W liściach herbaty znajduje się glin, który za sprawą dodatku cytryny zmienia się w łatwo przyswajalny dla organizmu cytrynian glinu. Ten związek chemiczny może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera, dlatego powinno się unikać picia mocnej herbaty z plasterkiem cytryny.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że co do zasady zaleca się ograniczenie spożywania herbaty – dużo zdrowszym wariantem jest przyjmowanie płynów w postaci wody lub np. naparów ziołowych.

 

Miód + gorące potrawy i napoje

Miód jest częstym składnikiem potraw, które wymagają złamania kwaśnego czy cierpkiego smaku. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości nosi on nazwę naturalnego antybiotyku. Jego cenne składniki można jednak w łatwy i często nieświadomy sposób zneutralizować temperaturą, w wyniku której z miodu pozyskamy jedynie jego słodycz. Traci on swoją wartość prozdrowotną w daniach i napojach, których temperatura przekracza 70 stopni Celsjusza.

 

Banany + mleko

Banany są jednym z podstawowych składników koktajli – to połączenie wydaje się nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Nic bardziej mylnego. Bananowy koktajl okazuje się ciężki do strawienia dla naszego żołądka. Banan w połączeniu z mlekiem, kefirem czy maślanką dłużej zalega w przewodzie pokarmowym i spowalnia metabolizm. Sytuacja ta wcale nie dodaje energii – trawienie wymaga wzmożonej pracy żołądka, która może powodować poczucie zmęczenia.

 

Chleb+słodkie smarowidła

Nie jest polecane łączenie chleba z dżemami, konfiturami czy np. czekoladowymi kremami. Zarówno pieczywo, jak i słodkie smarowidła dostarczają nam węglowodanów prostych będących źródłem łatwo przyswajalnej energii. Działają one co prawda szybko, ale też krótko, co za tym więc idzie po zjedzeniu posiłku znowu możemy poczuć głód – to z kolei doprowadzi do zwiększenia kaloryczności diety.

 

Owoce do posiłku

Po owoce sięgamy często dlatego, żeby wzbogacić posiłek lub też zjeść je w formie zdrowego deseru. Okazuje się jednak, że lepiej jest się z tym chwilę wstrzymać. Owoce są co prawda łatwo trawione przez żołądek, jednak ich spożycie może wydłużyć czas trawienia reszty posiłku. Rezultat? Po zmieszaniu ze sobą różnych grup produktów czas trawienia owoców automatycznie się wydłuża, a to sprawia, że zaczynają one fermentować.

 

 

Źródła:

  • https://www.elle.pl/sport/artykul/dieta-rozdzielna-szkodliwe-polaczenia-produktow-spozywczych
  • https://odzywianie.wprost.pl/diety/10947250/dieta-haya-czyli-tych-produktow-spozywczych-lepiej-ze-soba-nie-laczyc.html
  • https://estetyczny-portal.pl/dieta-te-polaczenia-skladnikow-moga-byc-szkodliwe-dla-zdrowia/
  • https://www.swiatleku.pl/artykuly/wlasciwa-dieta-jakich-produktow-nie-nalezy-ze-soba-laczyc.html
Scroll to Top
Skip to content