O Zdrowie Dbaj

Wpływ roślin doniczkowych na nasze zdrowie i samopoczucie

Rośliny doniczkowe w naszych mieszkaniach to niezaprzeczalnie piękna dekoracja – upiększają wnętrze, a przy tym cieszą nasze oczy. Okazuje się, że wiele z nich ma również właściwości prozdrowotne.

Zdecydowana większość z nas lubi i potrzebuje kontaktu z naturą, która działa na nas kojąco. W swoim wolnym czasie z miłą chęcią udajemy się na łono przyrody, do lasu, w góry czy nad jezioro. Jednak na co dzień większą część dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach i właśnie wtedy wesprzeć nas mogą doskonale radzące sobie w takich warunkach rośliny doniczkowe.

 

Rośliny doniczkowe – spokój i kreatywność

Już sam kolor zielony potrafi ukoić nasze nerwy, przywodzi na myśl zdrowie, harmonię i spokój. Wiele badań naukowych dowiodło, że barwa ta ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a przy tym wyraźnie obniża poziom odczuwanego stresu.

Poprzez zmysły, takie jak wzrok i węch, odbieramy bodźce wpływające na nasz stan wewnętrzny i nastrój. Jeśli chodzi o zapachy, nasz mózg reaguje na nie błyskawicznie – aromaty kwiatów, krzewów czy drzew działają na nas wyciszająco i relaksująco.

Co więcej, rośliny wykazują działanie łagodzące na wszelkiego typu stany nerwowe i lękowe, mogą też pomóc w walce z depresją. Za ich sprawą możemy zaradzić bólowi głowy. Dużą skuteczność wykazuje w tej materii aromaterapia olejkami roślinnymi. Wydajemy się być stworzonymi do reagowania na zapachy.

Kwiaty doniczkowe, takie jak np. róże, lilie czy frezje, mają swoją naturalną piękną woń. Dzięki niej mogą z powodzeniem zastąpić wszelkie sztuczne odświeżacze powietrza. Ustawione w pomieszczeniach sprawią, że będzie w nich zawsze wspaniale pachniało.

Co do aromatu roztaczanego przez rośliny, jego wdychanie sprzyja poprawie pracy naszych płuc i krążenia krwi, co z kolei prowadzi do wzrostu naszej kreatywności i energii do działania. Potwierdziły to badania naukowe: rośliny doniczkowe w miejscu zamieszkania lub pracy zwiększają naszą produktywność. Pomyślmy więc o choćby małym kwiatku na biurku, żeby móc lepiej skoncentrować się i skupić na pracy.

 

Rośliny doniczkowe – naturalny filtr

Za duży atut posiadania roślin doniczkowych z pewnością należy uznać ich zdolność oczyszczania powietrza ze smogu, dwutlenku węgla i toksyn oraz pochłaniania szkodliwych substancji. Działają one niczym naturalny filtr powietrza.

Za sprawą zachodzącej w roślinach fotosyntezy zwiększa się zawartość tlenu w pomieszczeniu, co jest istotne zwłaszcza w miejscach, gdzie w jednym czasie przebywa wielu ludzi, przez co stężenie dwutlenku węgla jest znaczne.

Zostało udowodnione, że wiele gatunków roślin oczyszcza i filtruje powietrze ze szkodliwych związków chemicznych, które występują w otaczających nas sprzętach. Możemy nawet nie być świadomi tego, że wdychamy je we własnych mieszkaniach. Są to m.in.:

 • benzen – występuje w lakierach i klejach, a stanowi jeden z najbardziej szkodliwych związków;
 • ksylen – jest obecny w impregnatach, lakierach i tym podobnych substancjach służących konserwacji drewna; może leżeć u źródeł wielu chorób, w tym nowotworów;
 • formaldehyd – często zawierają go kosmetyki, np. dezodoranty czy lakiery do włosów lub paznokci; może przyczyniać się do chorób układu oddechowego;
 • nikotyna i substancje smoliste – nie tylko powodują wiele poważnych chorób, w tym nowotwór płuc, ale mogą też działać alergicznie.

Kolejną korzyścią z posiadania kwiatów doniczkowych jest wzrost wilgotności powietrza w pomieszczeniach, do którego się przyczyniają. Nawilża je para wodna uwalniająca się z roślin w wyniku zachodzących w nich procesów biologicznych. Jest to więc idealna opcja we wnętrzach, gdzie stale pojawia się problem zbyt suchego, nie sprzyjającego zdrowiu powietrza.

Dodatkowo rośliny mają zdolność zmniejszania promieniowanie urządzeń elektronicznych, obniżania temperatury oraz jonizacji powietrza. Ich wielką zaletą jest też zwalczanie wirusów, bakterii oraz zarodników grzybów.

 

woman-watering-houseplant-at-home-closeup-2

 

Rośliny doniczkowe jako hobby

Opieka nad roślinami doniczkowymi i ich pielęgnacja stanowi prawdziwie relaksujące i odprężające działanie. Spędzony na tym czas może przerodzić się w nasze hobby i wielką pasję.

Warto dodać, że rośliny doniczkowe to także zioła. A te z pewnością przydadzą się wszystkim amatorom gotowania. Dobrym pomysłem jest z pewnością urządzenie sobie w kuchni własnego zielnika z rosnącą w nim świeżą miętą, bazylią czy np. oregano. Nic tak jak one nie doda aromatu i niepowtarzalnego smaku przygotowywanym potrawom.

 

Rośliny doniczkowe – które wybrać?

Wybór i hodowla odpowiednich roślin może zapewnić nam i naszej rodzinie szereg korzyści. Poznając ich właściwości, możemy zdecydować się na te najbardziej sprzyjające naszemu zdrowiu:

 • Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze, pochłaniając wiele szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd, alkohol z perfum, aceton i benzen znajdujące się w dywanach i zasłonach, a także toksyny  obecne w dymie papierosowym. Wspaniale nawilża powietrze. Uwaga: roślina jest bardzo niebezpieczna dla zwierząt.
 • Paprocie doskonale oczyszczają powietrze, usuwając z niego szkodliwe toksyny (takie jak np. formaldehyd), dodatkowo jonizują je, filtrują i nawilżają. Dużą zaletą tych roślin jest eliminowanie niekorzystnego działania alergenów i drobnoustrojów. Co więcej, wydzielają one bardzo dużo niezbędnego nam tlenu.
 • Aloes stanowi doskonały filtr powietrza. Z jednej strony przyczynia się do wzrostu poziomu tlenu w pomieszczeniu, z drugiej natomiast wspaniale absorbuje dwutlenek węgla oraz czad. Jeden aloes potrafi oczyścić powietrze na równi z kilkoma odświeżaczami ze sklepu. Warto też wiedzieć, że liście aloesu przyspieszają gojenie ran i mogą poprawić stan naszej skóry, a sok z tej rośliny wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości.
 • Begonia sprzyja redukcji w pomieszczeniu benzenu, jak i innych zanieczyszczeń pochodzących ze związku o nazwie toluen (powszechnie stosowanego w produkcji m.in. detergentów, farb, barwników, lakierów, żywic i gumy).
 • Schefflera wykazuje doskonałe właściwości absorbujące nikotynę oraz inne substancje z dymu papierosowego.
 • Palmy dobrze nawilżają i oczyszczają powietrze. Dodatkowo pochłaniają takie szkodliwe substancje, jak np. amoniak, toluen, trichloeteny, ksylen, formaldehyd i benzen. Co charakterystyczne, produkują tlen zarówno w dzień, jak i w nocy. Mają też zdolność eliminowania niekorzystnego działania alergenów i drobnoustrojów.
 • Gerbera Jamesona idealnie sprawdzi się w takich pomieszczeniach jak sypialnia, łazienka czy np. pralnia, bowiem eliminuje z powietrza szkodliwy dla naszego zdrowia benzen i pochodzący ze środków piorących trichloroetylen.

 

Rośliny doniczkowe to z jednej strony piękny dodatek i ozdoba naszych wnętrz. Z drugiej natomiast mają tę zaletę, że sprzyjają naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Na pewno warto znaleźć dla nich miejsce w swoim mieszkaniu lub domu.

 

 

 

Źródła:

 • https://limestore.pl/blog/dlaczego-warto-miec-rosliny-doniczkowe-w-domu
 • https://murapol.pl/guides/jak-rosliny-w-mieszkaniu-wplywaja-na-nasze-samopoczucie
 • https://www.pgk.zamosc.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-miec-rosliny-w-domu/

 

Scroll to Top
Skip to content