O Zdrowie Dbaj

Po co nam właściwie urlop?

Synonim współczesnych czasów to nieustanna gonitwa, maksymalne skoncentrowanie na pracy i rozwoju, dążenie do osiągnięcia jak najwięcej i to jeszcze w możliwie najkrótszym czasie. W związku z tym wielu z nas sądzi, że pracując coraz więcej i rezygnując z urlopu wypoczynkowego, przyczyni się do rozwoju firmy i wzrostu jej (a co za tym idzie także swoich) zysków. Jest to jednak błędne przekonanie.

Duża grupa ludzi rzadziej korzysta z urlopu, jednak przyczyną tego nie są kwestie finansowe, a raczej niezdolność zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Często dochodzi do tego stres z powodu nieobecności w pracy i obawy, co też będzie w niej na nas czekać po powrocie. Warto wiedzieć, że taka postawa jest ze szkodą zarówno dla firmy, jak i dla pracownika – jego zmęczenie psychiczne i fizyczne skutkuje bowiem spadkiem efektywności.

Dlaczego warto korzystać z urlopu wypoczynkowego?

Obniżenie poziomu stresu

Urlop wypoczynkowy to niepowtarzalna szansa na oderwanie się i zrobienie sobie przerwy w pracy – możemy nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo jest nam ona potrzebna. Wyłączenie się z naglących nas terminów, umówionych spotkań czy innego typu stresujących okoliczności sprzyja regeneracji i ożywieniu naszego umysłu. A dzięki temu poprawia się nasze samopoczucie psychiczne i stan zdrowia.

Stres ma jednak to do siebie, że zazwyczaj powraca, dlatego dobrze jest zaplanować sobie takie przerwy na odpoczynek w ciągu całego roku. Regularne korzystanie z choćby mini urlopów może skutecznie zapobiec takim trudnościom jak np. wypalenie zawodowe czy depresja. Jest to sprawdzona metoda radzenia sobie ze stresem i napięciem w pracy.

Wzrost wydajności

Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego przyczynia się do wzrostu naszej produktywności po powrocie do pracy. Zmieniając otoczenie, oddając się relaksowi, korzystając z różnych form aktywności, możemy odreagować trudne tematy zawodowe. Często jest tak, że łapiąc dystans do zadań i problematycznych sytuacji, zyskujemy nową energię i świeżą perspektywę, a dzięki temu przychodzą nam do głowy innowacyjne i kreatywne rozwiązania.

Jak wykazały badania Międzynarodowej Fundacji Programów Świadczeń Pracowniczych, korzystanie z urlopu wypoczynkowego niesie ze sobą takie korzyści, jak wzrost wydajności pracowników nawet o 40% oraz spadek ryzyka zwolnienia lekarskiego o 28%. Z kolei na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez firmę Ernst & Young stwierdzono, że każde dodatkowe 10 godzin wypoczynku zwiększa produktywność pracownika o 8%. Odpoczynek okazuje się więc mieć pozytywny wpływ zarówno dla nas, jak i dla naszego pracodawcy, który zyskuje podwładnego w jego najlepszej i w największym stopniu efektywnej formie.

Rozwój kreatywności

Zaniedbywanie regularnego odpoczynku jest destruktywne dla naszej kreatywności. Rezygnując z urlopu, narażamy się na trudności z poszukiwaniem nowych rozwiązań i gorzej idzie nam rozwiązywanie problemów. Co więcej, nasza wydajność jest słabsza w porównaniu do osób, które pamiętają o robieniu sobie przerw od pracy.

Mniej  problemów ze zdrowiem

Prawdopodobnie każdy z nas spotyka się w swoim miejscu pracy z intensywnymi okresami, kiedy jest jej szczególnie dużo. Ważne i pilne spotkania służbowe, naglące i konieczne do dotrzymania terminy, skrzynka odbiorcza pełna e-maili, do których trzeba się ustosunkować… Zgodnie z wynikami badań, jeśli przez dłuższy okres czasu pracujemy na najwyższych obrotach, z maksymalną wydajnością, zwiększa to zagrożenie wystąpienia poważnych problemów natury zdrowotnej, takich jak m.in. udary, choroby serca czy zawał serca. Korzystanie z urlopu wypoczynkowego ma więc swoje przełożenie na zachowanie przez nas dobrego stanu zdrowia.

Jak sprawdzili naukowcy z Institute of Technology w Massachusetts, rezygnacja z urlopu wypoczynkowego powoduje wzrost ryzyka zawału serca o 30% u mężczyzn, a o 50% u kobiet (w porównaniu do osób, które dbają o regularny wypoczynek). Dodatkowo u dużo pracujących pań dużo częściej występuje depresja.

Balans między życiem prywatnym a zawodowym

Zaangażowanie w pracę i oddanie jej to z pewnością ważne i liczące się w karierze i odniesieniu sukcesu cechy. Pojawia się jednak ryzyko, że wpadniemy w wir nieustannej pracy, i w biurze, i w domu. Warto pozostać świadomym, że choć praca jest ważna, to nie jest wskazane, by stanowiła całe nasze życie. Skorzystanie z prawa do urlopu wypoczynkowego może w zdecydowany i korzystny sposób wpłynąć na balans między życiem prywatnym a zawodowym. Przerwa w pracy, wolny czas da nam przestrzeń na zacieśnienie więzi z najbliższymi, spotkania natury towarzyskiej czy odnowienie kontaktów z przyjaciółmi lub wyjazd na wymarzone wakacje.

Urlop – jak odpocząć?

Niezależnie od tego, czy idziemy na dłuższy czy krótszy urlop, aby naprawdę na nim odpocząć, warto go dobrze przemyśleć i zaplanować. Pierwszy krok to przygotowanie się do wypoczynku – w miarę możliwości podomykajmy bieżące sprawy, wyznaczmy zastępstwo i delegujmy zadania. Pamiętajmy o ustawieniu na poczcie e-mail powiadomienia o naszej nieobecności. Dzięki informacji o tym, że nas nie ma i z kim w zamian za nas można się skontaktować, nikt nie przerwie nam urlopu swoim niecierpiącym zwłoki telefonem. Warto też ustawić przekierowanie do swojego zastępcy na telefonie służbowym.

Jeśli chodzi o sposób spędzania urlopu, dobrze jest zmienić otoczenie – nowe bodźce mają to do siebie, że zdecydowanie szybciej redukują zmęczenie. Warto też postawić na inny styl, tj. odmienny od codziennego jadłospis, sposób ubierania się czy rytm dnia. Będzie to dla naszego mózgu jasny sygnał, że nastał czas odpoczynku i relaksu.

Urlop wypoczynkowy nie jest przeżytkiem – to ważny czas dla nas na zaopiekowanie się sobą i regenerację sił. Postarajmy się spędzić go ciekawie i efektywnie, tak jak lubimy i potrzebujemy, z ważnymi dla nas osobami. Zadaniem urlopu jest zapewnienie równowagi w naszym dobrostanie psychicznym. Warto zrobić wszystko, by pozostał on w naszych wspomnieniach jako wspaniały i wartościowy czas.

Źródła:

  • https://eures.europa.eu/why-you-should-always-use-your-annual-leave-2022-09-16_pl
  • https://www.ican.pl/b/po-co-komu-urlop-o-sztuce-odpoczywania/PDZ8iVh6
  • https://avigon.pl/blog/po-co-nam-urlop-wypoczynkowy-jak-dobrze-wypoczac-jak-zachecic-pracownika-do-urlopu
Scroll to Top
Skip to content