O Zdrowie Dbaj

Masaż i jego działanie przeciwzapalne

Historia masażu sięga czasów starożytności, kiedy to stanowił on element obrzędów religijnych. Z biegiem czasu zaczęto go stosować również w medycynie ludowej. Tę wywodzącą się z Chin i Indii naturalną metodę leczniczą doceniali liczni nasi przodkowie, doświadczając za jej sprawą poprawy zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

 

Masaż a nasze zdrowie

Mimo że dla wielu z nas masaż stanowi wyłącznie relaksujący rytuał, jego zastosowanie jest bardzo szerokie, a korzyści, jakie odczuwa po nim nasz organizm, jest po prostu bez liku.

Masaż działa przede wszystkim na tkankę skórną i mięśnie. Wykonywane w jego ramach ruchy usprawniają pracę gruczołów potowych i łojowych, ponadto są dla skóry niczym delikatny peeling. Staje się więc ona bardziej elastyczna, jędrna i gładka.

Jeśli chodzi o mięśnie, masaż zapewnia im tlen i substancje odżywcze. Pod jego wpływem znika z nich ból i napięcie, są zatem zdolne do wydajniejszej pracy. Dodatkową korzyścią jest wpływ zabiegu na tkankę tłuszczową, co w efekcie przyspiesza jej redukcję i przemianę materii.

Również układ krwionośny korzysta z masażu. Następuje wzrost krążenia krwi w żyłach, w rezultacie czego poprawie ulega dotlenienie oraz odżywienie komórek. Wspiera to także pracę serca oraz odpływ krwi żylnej.

Masaż wykazuje też pozytywne działanie w odniesieniu do układu kostnego i stawów (zwiększa ich elastyczność). Można go zastosować jako rozgrzewkę i w ten sposób zapobiec niejednej kontuzji. Sportowcy sięgają po tę metodę także podczas regeneracji po intensywnym treningu lub zawodach.

Do wyżej wymienionych korzyści zdrowotnych z zastosowania masażu można dodać jeszcze co najmniej kilka innych:

  • poprawia wentylację płuc;
  • ułatwia usuwanie śluzu z układu oddechowego;
  • zwiększa możliwości filtracyjne nerek;
  • wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i apetyt.

Dodatkowo masaż wpływa pozytywnie na nasz układ nerwowy – stymuluje przewodnictwo nerwowe. Jest to więc doskonały sposób na odprężenie i ukojenie nerwów, który sprawdzi się też w przypadku nerwicy czy przewlekłego stresu.

 

Masaż a stany zapalne

Jak wynika z badania kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu McMaster, zastosowanie masażu przyczynia się do wyłączenia działania genów odpowiadających za stany zapalne, a jednocześnie włączenia tych, które sprzyjają procesowi zdrowienia mięśni

Eksperyment został opisany w dzienniku Science Translational Medicine, a zainicjowała go kontuzja Marka Tarnopolsky’ego, pracującego na ww. uczelni badacza neurometabolizmu. Jedną z metod, do jakiej uciekł się w procesie rehabilitacji, a która wyraźnie mu pomogła, był masaż. Zainteresowało to naukowca do tego stopnia, że podjął się zbadania mechanizmu, za sprawą którego stanowił on tak skuteczną metodę terapii.

 

 

Niezbitym dowodem z dotychczas prowadzonych badań był wpływ masażu na zmniejszenie bólu mięśniowego, jednak niewiadomą pozostawało wciąż jego oddziaływanie na funkcjonowanie na poziomie komórkowym.

W badaniu wzięło udział 11 młodych mężczyzn, a pierwszym etapem był ich intensywny trening na rowerze. Chodziło o pojawienie się zmęczenia i bólu mięśni. Po upływie 10 minut od zakończenia jazdy do badanych przychodził masażysta, który jednak masował jedynie jedną nogę każdego z nich. To samo powtarzał 2,5 godziny później. Zadaniem badaczy była natomiast analiza próbek tkanki mięśniowej, przy czym nie znali oni ich pochodzenia – tj. o którą nogę chodzi, masowaną czy nie. Aby zachować obiektywizm badań, w posiadaniu tej wiedzy był wyłącznie masażysta.

Jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne, świat nauki znał już fakt uaktywniania przez nie genów powiązanych zarówno z procesami zapalnymi, jak i odnowy tkanek. Wyniki, jakie pod względem genetycznym dał masaż, były jednak dla uczonych niemałym zaskoczeniem. W próbkach tkanki z nóg poddanych masowaniu stwierdzono aż o 30 proc. więcej PGC-1alpha. Białko to pomaga w budowie mitochondriów – chodzi o części komórek wytwarzające energię z pożywienia. Co interesujące, próbki miały jednocześnie trzy razy mniej (w porównaniu do tych pochodzących z niemasowanych mięśni) NfkB. Ten ostatni aktywuje geny odpowiadające za stan zapalny. Jak podsumowali w Science Translational Medicine badacze, jest to oddziaływanie masażu porównywalne do leków przeciwzapalnych.

 

Masaż we Wrocławiu

Znając wyniki eksperymentu, możemy częściej korzystać z masażu w miejsce przyjmowania farmaceutyków – ma tożsame działanie, ale bez efektów ubocznych.

Serdecznie polecamy jeden z masaży z oferty Fundacji O Zdrowie Dbaj. Można z nich skorzystać zarówno w domowym zaciszu (z dojazdem do klienta w cenie usługi), jak i w nowoczesnym gabinecie przy ul. Łubinowej 12 we Wrocławiu. Fundacja proponuje masaż klasyczny, relaksacyjny i izometryczny ciała. Zapraszamy również do skorzystania z nowości w naszej ofercie: masażu sportowego, limfatycznego i miodem. 

Aby zamówić masaż lub uzyskać więcej szczegółów odnośnie oferty, prosimy o kontakt tutaj lub pod numerem telefonu: 577 595 653.

Rezerwacji masażu można dokonać również online:

Nie warto czekać, zarezerwujmy swój czas na relaks już dziś!

 

 

Źródła:

  • https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C387880%2Cmasaz-dziala-tak-jak-leki-przeciwzapalne-i-ma-wplyw-na-geny.html
  • https://ecoblik.pl/1z4zasad/masaz-jaki-ma-wplyw-na-zdrowie/
Scroll to Top
Skip to content