O Zdrowie Dbaj

Wakacje w mieście – jak zorganizować je dziecku?

Zorganizowanie dzieciom wakacji stanowi nie lada wyzwanie, któremu co roku muszą sprostać rodzice. Chcemy, by miały one czas wolny od nauki i wszelkiego rodzaju zajęć dodatkowych, przy czym ważne jest dla nas równocześnie to, by nie spędziły pięknego, słonecznego i ciepłego lata przed smartfonem lub komputerem.

Wakacje to doskonała okazja na rodzinną podróż i odpoczynek od miasta, dostępna jest również szeroka oferta kolonii i obozów letnich. Jednak nie zawsze mamy możliwość, żeby coś zorganizować, a czasem nie pozwala nam na to sytuacja finansowa. Zdarza się więc, że nasze dzieci muszą spędzić wakacje lub ich część w domu. Co wtedy? Co, jeśli oboje rodziców pracuje, a dziadkowie też nie są dyspozycyjni?

 

Wakacje w mieście

Jeśli chodzi o dzieci na tyle małe, że nie możemy zostawić ich samych w domu, rozwiązaniem mogą być wakacyjne dyżury w przedszkolach czy np. klubach dziecięcych. Alternatywę stanowią punkty opieki dziennej czy też tzw. przedszkola domowe. Ta ostatnia opcja zyskuje na popularności, a polega na tym, że zajmująca się w swoim dzieckiem mama pilnuje i opiekuje się jednocześnie kilkorgiem innych.

W przypadku pociech w wieku szkolnym sprawa ma się już łatwiej, gdyż na upartego mogą się one przez pewien czas zająć same sobą. Dobrze, by nie polegało to na siedzeniu w pojedynkę w domu, ze smartfonem lub przed komputerem. Lepiej, by nasze dziecko spotkało się z rówieśnikami na podwórku, czy też np. w klubie sportowym czy domu kultury.

Co do tych ostatnich, to wybór ofert w lokalnych placówkach edukacyjnych i kulturalnych wydaje się naprawdę duży, a może nawet z roku na rok większy. Pamiętajmy, by przy podejmowaniu decyzji wziąć pod uwagę zainteresowania i hobby dziecka – wtedy oprócz rozrywki zapewnimy mu możliwość rozwoju i pogłębiania pasji.

Domy kultury proponują zwykle całą gamę interesujących zajęć. Znajdziemy wśród nich m.in.:

 • warsztaty teatralne, muzyczne, plastyczne;
 • kursy ceramiki;
 • różnego typu konkursy;
 • wyjścia do kina;
 • wycieczki do okolicznych miejscowości.

Udział w takich zajęciach to naprawdę dobry sposób na zagospodarowanie czasu dziecka, a jednocześnie gwarancja, że lato nie będzie dla niego ani nieudane, ani nudne.

Od jakiegoś czasu z ofertą letnich zajęć dla nieletnich coraz częściej wychodzą również biblioteki. Dzieci, oprócz tradycyjnego wypożyczenia w nich książek, mogą też wziąć udział w takich aktywnościach, jak np. pokazy filmowe, spotkania autorskie lub z innymi interesującymi gośćmi, zajęcia teatralne czy warsztaty komputerowe.

Wakacje są ponadto idealną okazją na rozwój umiejętności sportowych naszego dziecka. To zdecydowanie lepsza opcja niż spędzanie czasu przed ekranem komputera. Może to być nauka lub doskonalenie pływania, kurs wrotkarski czy ćwiczenia ogólnorozwojowe – będzie to dla dziecka jednocześnie i wielka frajda, i szansa na złapanie bakcyla aktywności ruchowej.

Skorzystanie z wyżej opisanej oferty przyniesie naszym pociechom wiele korzyści i pozytywnych wrażeń:

 • odkryją nowe miejsca i atrakcje w swoim najbliższym otoczeniu;
 • zintegrują się z lokalną społecznością;
 • rozwiną swoje pasje i poszerzą horyzonty.

 

 

Weekend

Co możemy przedsięwziąć, gdy nadchodzą wolne weekendy? Tym, się szczególnie poleca, jest zorganizowanie naszego wspólnego czasu – choćby to miało być tylko kilka godzin – poza miastem. Wbrew pozorom wcale nie musi to oznaczać jakiejś dalekiej i obciążającej dla naszego portfela wycieczki. W zupełności wystarczy wycieczka rowerowa np. do pobliskiego lasu. Ciekawą opcję może stanowić też piknik w miejskim parku czy zabawa w podchody. Dodatkowo miasto oferuje nam zazwyczaj dostęp do wielu miejsc z atrakcjami dla całych rodzin. Możemy udać się z dzieckiem do zoo, aquaparku, kina, teatru czy też wybrać się na koncert lub do muzeum. Interesującą i wartą rozważenia opcją jest też wyjście z rodziną do restauracji – przy czym zamiast popularnego fast fooda wybierzmy raczej jakieś oryginalne miejsce ze smacznym menu dla każdego. Oprócz przyjemności dla podniebienia dziecko zyska naukę czerpania radości z jedzenia, ale także zwracania uwagi na to, by było ono zdrowe i jak najlepszej jakości.

A co robić, gdy nadchodzi załamanie pogody i deszcz krzyżuje nasze plany spędzenia czasu na powietrzu – na spacerze, rowerze czy kąpieli słonecznej lub wodnej? Warto pokazać wtedy dziecku, że pozostanie w domu wcale nie musi oznaczać nudy. Wręcz przeciwnie – może stanowić okazję do świetnej zabawy.

Dzieci w młodszym wieku ogromnie cieszy zabawa wyobraźnią, nie ma więc przeszkód, żeby np. zorganizować rodzinny piknik na dywanie czy rozbić namiot w salonie, choćby przy użyciu koca.
Z kolei starszym dzieciom możemy zaproponować różnego typu łamigłówki: warto poznać je z kultowymi rozrywkami w postaci gry w statki lub państwa-miasta, a także z kalamburami, zagadkami czy np. grą sudoku. Ciekawą i integrującą rodzinę zabawą jest również wspólne układanie puzzli. To jednak nie wszystko, możemy też bowiem skorzystać z szerokiej oferty dostępnych na rynku gier planszowych. Stanowią one nie tylko źródło prawdziwej radości i dobrej rozrywki dla całej rodziny, ale i jednocześnie uczą nasze pociechy cierpliwości, spostrzegawczości i myślenia strategicznego.

Co ważne, pamiętajmy, że w razie braku ciekawych pomysłów na wspólne spędzenie czasu w domu zawsze możemy sięgnąć do zasobu wiedzy w tym temacie, jaki stanowi internet.

 

Lato w mieście – porady

Na koniec kilka wskazówek dla rodziców:

 • Dołóżmy starań, aby zapewnić naszemu dziecku jak najwięcej aktywności na świeżym powietrzu – naprawdę warto, by w możliwie największym stopniu korzystało z niewątpliwych uroków lata.
 • Wakacyjne dni, które nasze dziecko spędza w domu, wykorzystajmy na rozmowy i lepsze poznanie się, zbliżenie się do siebie, zacieśnienie rodzinnych więzów. To wspaniała i niepowtarzalna okazja, nie przegapmy jej.
 • Kiedy pogoda nie dopisuje, nie idźmy na łatwiznę, sadzając naszą pociechę przed komputerem lub telewizorem. Wymyślny i zaprośmy dziecko do wspólnej zabawy, nawet jeśli początkowo krzywi się i nie jest zainteresowane. Taka rodzinna integracja, np. przy wciągającej grze, ma szansę bardzo szybko mu się spodobać. Da wam wszystkim wiele radości.
 • Organizując dziecku wakacje w mieście, pamiętajmy o najważniejszej zasadzie: pozostańmy otwarci na jego potrzeby i uwzględnijmy jego zainteresowania, nie zapominając równocześnie o postawieniu mu rozsądnych granic. Zaproponujmy różnorodne formy rozrywki i aktywności, tak, by nasza pociecha miała z czego wybrać coś dla siebie. Dzięki temu tegoroczne wakacje – mimo że spędzone w mieście – zapewnią dziecku wiele niezapomnianych przeżyć, radość i ciekawe doświadczenia.

 

 

Źródła:

 • https://czasdzieci.pl/domowa-akademia/rodzice-artykuly/id,1035-domowe_wakacje_czyli.html
 • https://quatronum.pl/jak-zorganizowac-dzieciom-czas-podczas-trwania-wakacji/
 • https://lukasport.pl/przewodnik/47-jak-zorganizowac-dziecku-ciekawe-wakacje
Scroll to Top
Skip to content