O Zdrowie Dbaj

Masaż sportowy – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Nazwa mówi sama za siebie: masaż sportowy to zabieg przeznaczony dla osób uprawiających sport, przy czym wykonuje się go nie tylko u zawodowców. Korzystają z niego również amatorzy dbający o rozwój, regenerację, a także ochronę mięśni i stawów.

 

Czym jest masaż sportowy?

Masaż sportowy to skuteczna metoda na zapobieganie kontuzji, ale też na pozbycie się jej, gdy już się przydarzy. Osobom aktywnym fizycznie pomaga w utrzymaniu doskonałej formy, łagodzi napięcia mięśniowe, a do tego relaksuje.

Masaż sportowy opiera się na różnorodnych technikach i w zależności od potrzeb można go dostosować indywidualnie pod pacjenta. Masażysta, chcąc wybrać i zastosować odpowiednią technikę, bierze pod uwagę uprawianą dyscyplinę sportu, częstotliwość i intensywność treningów, jak również poziom zaawansowania oraz takie podstawowe czynniki jak wiek oraz płeć pacjenta.

 

Czym się wyróżnia masaż sportowy?

Wykonywane przez masażystę ruchy podczas masażu sportowego są bardzo zbliżone do tych z masażu klasycznego. Zabieg ten jest jednak zdecydowanie intensywniejszy. Stosuje się w nim takie techniki jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie i oklepywanie, są one jednak silniejsze i bardziej energiczne niż w wersji klasycznej masażu.

Masaż sportowy sprawdza się jako jeden z elementów odnowy biologicznej w sporcie. Jego pozytywne efekty można dodatkowo zwielokrotnić, łącząc ten zabieg z innymi, takimi jak np. sauna, kąpiele wodne lub solankowe.

 

Cel masażu sportowego

Stosowanie masażu sportowego jest ukierunkowane na to, by nie dopuścić do wystąpienia objawów patologicznych będących następstwem zbyt dużych obciążeń podczas uprawiania sportu. Inaczej rzecz ujmując, zabieg ma na celu zapobiec przemęczeniu czy też przetrenowaniu w wyniku realizowanych treningów, czego konsekwencję mogą stanowić poważne kontuzje. Warto pamiętać, że pierwszymi symptomami przeciążenia i wyczerpania organizmu jest najczęściej osłabienie siły mięśni oraz spadek koncentracji. Za ich sprawą z kolei może dojść do naderwania lub naciągnięcia mięśni i/lub stawów.

 

Rodzaje masażu sportowego

Można wyróżnić kilka rodzajów masażu sportowego, a podział ten zależy od funkcji, jaką spełnia zabieg – np. rozgrzewającej, regenerującej lub leczniczej.

  • Masaż sportowy przedstartowy – zazwyczaj wykonuje się go praktycznie kilka minut przed rozgrzewką i stanowi jej uzupełnienie. Jego ideą jest maksymalne rozgrzanie mięśni i stawów w krótkim czasie oraz poprawa ich elastyczności. Ruchy wykonywane przez masażystę są mocne i intensywne.
  • Masaż sportowy przedtreningowy –  ten rodzaj masażu sportowego polecany jest osobom szykującym się do udziału w zawodach. Jedną z jego niezaprzeczalnych korzyści jest łagodzenie niepokoju i stresu przed startem.
  • Masaż sportowy treningowy – może być zastosowany przed treningiem w przypadku sportowców zawodowych, a wtedy sprzyja wzrostowi ich mobilności i poprawie kondycji. Natomiast wykonywany po wysiłku pozwala zapobiec powstaniu tzw. zakwasów, eliminuje skutki przetrenowania, ponadto przyspiesza proces odnowy biologicznej.
  • Masaż sportowy powysiłkowy – inaczej można by go określić regeneracyjnym, bowiem jego wykorzystanie polecane jest szczególnie po intensywnym treningu lub zawodach. Wyraźnie przyspiesza w takich przypadkach regenerację organizmu i stanowi środek zapobiegawczy przed pojawieniem się przemęczenia potreningowego.
  • Masaż sportowy podtrzymujący – ten rodzaj masażu sportowego jest spośród wszystkich innych najłagodniejszą formą. Jego zastosowanie sprawdza się m.in. na początku i na zakończenie sezonu, jak również między zawodami. Jego skuteczność opiera się na dotlenieniu mięśni, poprawie sprawności fizycznej i krążenia, a także regeneracji i odprężeniu.

 

 

Efekty masażu sportowego 

Masaż sportowy to zabieg o wielotorowym działaniu, ma pozytywny wpływ na niejeden układ w ciele człowieka:

  • Wpływ na układ mięśniowy: szybszy proces regeneracji mięśni, wzrost ich elastyczności; za sprawą lepszego transportu produktów przemiany materii również poprawa odżywienia mięśni.
  • Wpływ na aparat stawowo-więzadłowy: lepsze ukrwienie, przyspieszenie zarówno metabolizmu, jak i procesu regeneracji, zapobieganie wystąpieniu kontuzji.
  • Wpływ na układ nerwowy: korzystne działanie na psychikę, lepsze przewodnictwo nerwowe i odżywienie, efekt uspokojenia lub pobudzenia.
  • Wpływ na skórę: zwiększenie elastyczności tkanki skórnej i lepsze napięcie skóry; dzięki wzrostowi ukrwienia poprawa stopnia odżywienia skóry.

 

Przeciwwskazania do masażu sportowego

Masaż sportowy, podobnie jak i inne masaże, nie jest wskazany osobom, u których występują:

  • choroby układu krążenia;
  • ostre stany zapalne;
  • choroby przewlekłe, zakaźne;
  • zmiany skórne grzybicze lub bakteryjne;
  • świeże rany;
  • gorączka i infekcje;
  • choroby nowotworowe.

 

Masaż sportowy z oferty Fundacji O Zdrowie Dbaj

Masaż sportowy to niezastąpiony element odnowy biologicznej w sporcie. Bez względu na to, czy jesteśmy zawodowcami, czy też podejmujemy aktywność fizyczną amatorsko, w naszym planie treningowym warto go uwzględnić.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z masażu sportowego w ramach oferty Fundacji O Zdrowie Dbaj. Na terenie Wrocławia można mu się poddać zarówno w domowym zaciszu (z dojazdem do klienta w cenie usługi), jak i w nowoczesnym gabinecie przy ul. Łubinowej 12. Z kolei na dzień 26.08.2024 r. planowane jest otwarcie drugiego gabinetu – tym razem w Lublinie, przy ulicy Lotniczej 15.

Oprócz masażu sportowego Fundacja proponuje również masaż klasyczny, relaksacyjny i izometryczny ciała, a także nowości w postaci masażu miodem i masażu limfatycznego. 

Aby zamówić masaż lub uzyskać więcej szczegółów odnośnie oferty, prosimy o kontakt tutaj lub pod numerem telefonu: 577 595 653.

Rezerwacji masażu można dokonać również online:

Zapraszamy!

 

 

Źródła

  • https://lasource.pl/baza-wiedzy/masaz-sportowy-na-czym-polega-masaz-sportowy/ [dostęp: 20.08.2024].
  • https://www.acusmed.pl/blog/masaz-sportowy-jak-pomaga-sportowcom-poznaj-jego-korzysci/ [dostęp: 20.08.2024].
  • https://www.ortopedio.pl/porady-ekspertow/masaz-sportowy-ogolna-charakterystyka/ [dostęp: 20.08.2024].
Scroll to Top
Skip to content