O Zdrowie Dbaj

Wracamy do szkoły – przygoda czy przykry obowiązek

Zbliżający się pierwszy dzień września oznacza dla dzieci koniec wakacji i letniej beztroski, a co za tym idzie powrót do szkoły i związanych z tym codziennych obowiązków. Przychodzi czas na rutynę: wczesna pobudka, skracające się jesienne dni, nauka do sprawdzianów. Dostosowanie się do niej nierzadko niesie ze sobą stres i wywołuje niechęć. Jak więc ułatwić naszemu dziecku powrót do szkolnych murów i zobowiązań? Co zrobić, żeby wracało do szkoły ochoczo i z radością?

 

Nowy rok szkolny, nowe możliwości

Nowy rok szkolny rozpoczyna pewien nowy etap w życiu dziecka. Dobrze, żeby odbierało go pozytywnie, snując plany i ciesząc się stojącymi przed nim nowymi możliwościami. Może poznać nowych kolegów, rozwinąć dotychczasowe przyjaźnie, a także oddać się swoim zainteresowaniom i pasjom.

Zadbajmy o właśnie takie nastawienie naszego dziecka. Możemy wzbudzić w nim entuzjazm, rozmawiając i przedstawiając mu cały wachlarz czekających go w nowym roku szkolnym szans i możliwości – nowi przyjaciele, nowe przedmioty szkolne, ciekawe wyjścia i wycieczki.

Dobrym sposobem na wzbudzenie w naszej pociesze optymizmu i zapału na samą myśl o pierwszym dniu września będzie też wspólne udanie się na zakupy po tzw. wyprawkę szkolną. Warto najpierw przygotować wspólnie listę niezbędnych do szkoły rzeczy – artykułów szkolnych, pomocy naukowych, ale nie tylko. Pozwólmy dziecku na dokonywanie samodzielnych wyborów, poczuje się wtedy poważnie traktowane i będzie wiedziało, że ma prawo decydować. Jeśli wybierze sobie wymarzony plecak czy np. piórnik, poczuje radość, a przedmioty te będą mu bliskie. Każdy taki akcent przyczyni się do powstania miłych skojarzeń ze szkołą. Z kolei zakup upatrzonej przez ucznia bluzy czy modnych spodni może dodać mu pewności siebie, gdy będzie szedł do szkoły.

 

Przyjazne miejsce do nauki

Myśląc o powrocie do szkoły, warto wziąć pod uwagę miejsce pracy dziecka w jego pokoju. To tutaj będzie teraz spędzało więcej czasu, dobrze jest więc je odświeżyć i na nowo zaaranżować. Wykreowanie kącika przyjaznego nauce i rozwojowi pozytywnie nastawi ucznia, doda mu energii i motywacji do zgłębiania wiedzy.

Zacznijmy od uprzątnięcia biurka i przygotowania najpotrzebniejszych pomocy naukowych i artykułów szkolnych. Wygospodarujmy przestrzeń na podręczniki. Warto wziąć pod uwagę także takie kwestie techniczne jak wygodne, a przede wszystkim dobrze wyprofilowane krzesło czy odpowiednie oświetlenie biurka.

Na pewno sprawdzi się też zadbanie o otoczenie, dodanie w nim ciekawych ozdób lub inspirujących dodatków, za sprawą których miejsce to będzie się dziecku miło kojarzyło. Na ścianie czy tablicy można powiesić plan lekcji, interesujący plakat edukacyjny, a także zdjęcia kolegów z klasy lub ze szkoły. Kierujmy się potrzebami i zainteresowaniami naszej pociechy, w końcu ma ją to zachęcić, by usiadła do lekcji.

 

Powrót do szkoły powrotem do przyjaciół

Kiedy wyprawka jest już kompletna, a pokój dziecka gotowy do nauki, warto porozmawiać z pociechą na temat zalet powrotu do szkoły. Nie oznacza on bowiem wyłącznie obowiązków i codziennej rutyny – jest to też przecież czas na takie aktywności, których nie było w trakcie wakacji. Przypomnijmy zatem dziecku, że rok szkolny to jednocześnie możliwość ponownego spotkania się z kolegami, poznania nowych, a także wspólnych rozmów i zabaw w trakcie przerw lub po lekcjach.

Żeby być bardziej wiarygodnym, przedstawiając lata szkolne jako niezapomniane i pozytywne doświadczenie, możemy podzielić się z dzieckiem opowieściami z czasów, kiedy sami byliśmy uczniami. Dobrze jest, gdy nasza pociecha postrzega kolejny rok szkolny jako nową szansę, np. na rozwój swoich zainteresowań, zyskanie nowej cennej wiedzy i doświadczeń, jak i na nawiązanie nowych znajomości, a nawet przyjaźni.

 

 

W przypadku, gdy ucznia cechuje nieśmiałość, a w związku z tym trudno mu jest wejść w kontakt z rówieśnikami, warto na spokojnie odpowiednio je do tego przygotować. Pomówmy z dzieckiem, o czym miałoby ochotę opowiedzieć swoim kolegom. Podsuńmy pomysły tematów do rozmów, choćby takich jak: gdzie było w te wakacje, co ciekawego robiło czy czego nowego nauczyło się w tym czasie. Tym sposobem ułatwimy mu powrót do grupy rówieśników.

Pomysłem, który również sprawdza się dobrze, jest organizacja różnego typu spotkań dzieci poza murami szkoły. Może to być m.in. propozycja zaproszenia przyjaciół i zabawa w domu, wspólne wyjście na spacer do parku czy np. do kina.

 

Pomocny harmonogram dnia

Dobry plan dnia ma to do siebie, że pomaga, jednocześnie nie ograniczając. Żeby taki był, ustalmy tę codzienna rutynę wspólnie z dzieckiem, bez kategorycznego narzucania swojej woli.

Z reguły tym, co najbardziej nie podoba się dzieciom w roku szkolnym, jest wczesne wstawanie. Trudno się na nie przestawić, gdy w wakacje można było spać do późna. Dobrą ideą jest zatem zadbanie o ten aspekt zawczasu, np. już w ostatnich dniach sierpnia zacząć przyzwyczajać dziecko do pobudki o wcześniejszej porze.  

Nie żałujmy czasu na wspólne z dzieckiem uzgodnienie kwestii ogólnego harmonogramu dnia. Pozwoli mu to na szybsze i sprawniejsze wdrożenie się na powrót w szkolny rytm i nie będzie dla niego za dużym szokiem. W takim grafiku uwzględnijmy razem z naszą pociechą czas zarówno na naukę, jak i na odpoczynek po niej, rozwijanie hobby i przyjemności. Wyznaczając jasne zasady, nie dopuścimy do ewentualnych kłótni, grymasów czy uchylania się od zadań w późniejszym okresie.

Warto podkreślić, że nie popłaca narzucanie uczniowi naszych wyborów czy też zarzucenie go licznymi obowiązkami. Skuteczna metoda na wypracowanie idealnego harmonogramu dnia to zrobienie tego wspólnie, tj. włączając dziecko w proces podejmowania decyzji.

 

Świat nie kończy się na szkole

Przygotowania do powrotu do szkoły nie będą kompletne, jeśli nie uwzględnimy w nich planów dotyczących zabawy i zajęć pozaszkolnych. Co ważne, nie chodzi tu bynajmniej o ewentualne korepetycje czy dodatkowe lekcje np. z języka obcego, czyli aktywności o charakterze obowiązków. Niech nowy rok szkolny obejmie również czas na wspólne rodzinne wyjścia i wycieczki, a także wspomniane już spotkania z rówieśnikami poza szkolnymi murami.

Pamiętajmy, że zabawa w towarzystwie innych dzieci nie jest stratą czasu. Wręcz przeciwnie – bywa nawet ważniejsza od zajęć pozaszkolnych, ponieważ stanowi dla dziecka bezcenną lekcję bardzo przydatnych w życiu umiejętności społecznych. 

Powrót do szkoły stanowi dla dziecka dużą zmianę po dwóch miesiącach pełnych swobody, zabawy i odpoczynku. Jednak za sprawą wspólnego zaangażowania i poświęcenia odrobiny czasu wcale nie musi on być taki straszny. Jeżeli nowy rok szkolny będzie postrzegany przez ucznia nie tylko jako okres intensywnej nauki i obowiązków, ale i wielu ekscytujących zdarzeń i przygód, z pewnością nie zabraknie mu motywacji do powrotu w szkolne mury.

 

 

Źródła

  • https://endo.pl/blog/powrot-do-szkoly-jak-zmienic-go-w-przygode-a-nie-obowiazek/ [dostęp: 22.08.2024].
  • https://www.wyspaszkrabow.pl/blog/jak-umilic-i-ulatwic-dziecku-powrot-do-szkoly [dostęp: 22.08.2024].
  • https://www.doz.pl/czytelnia/a17758-Powrot_do_szkoly_po_wakacjach_jak_wspierac_dziecko_w_tym_trudnym_czasie [dostęp: 22.08.2024].
Scroll to Top
Skip to content