O Zdrowie Dbaj

Gry planszowe, tj. dlaczego warto w nie grać

Wydaje się wręcz niesamowite, że w XXI wieku, kiedy praktycznie wszędzie dominuje internet i rzeczywistość wirtualna, coraz bardziej popularne stają się gry planszowe.

 

Dają one możliwość rozgrywki w każdym wieku, spotykają się przy nich zarówno rodzice z dziećmi, dorośli ze swoimi znajomymi, ale też np. seniorzy. Ważne, że niosą ze sobą liczne korzyści i to bez względu na to, czy mamy siedem, czy siedemdziesiąt lat. To właśnie planszówki potrafią jednoczyć nad sobą całe pokolenia.

Funkcjonują już różnego rodzaju grupy i fora zrzeszające miłośników gier planszowych, organizowane są też dla nich imprezy i wydarzenia. Te ostatnie odbywają się w wielu miejscach Polski, np. w bibliotekach, domach kultury, szkołach czy też klubach i pubach. Doszło nawet do tego, że 10 października ustanowiono Dniem Gier Planszowych.

Pojawia się jednak pytanie: dlaczego warto grać w gry planszowe? Jakie są ich zalety? Przyjrzyjmy się im.

 

Gry planszowe integrują

Jedną z podstawowych zalet gier planszowych jest ich wymiar społeczny. Niektóre ich rodzaje pozwalają spotkać się całkiem dużej grupie osób. Wyjątkowość tej formy zabawy polega jednak przede wszystkim na tym, że jej istotę stanowi interakcja. Planszówki dają nam możliwość realnego kontaktu z pozostałymi graczami – nie jest to tylko wspólne spędzanie czasu w sposób bierny (tak, jak to ma miejsce np. przy oglądaniu telewizji).

Gry planszowe wspaniale integrują ze sobą ludzi, dlatego rekomenduje się je jako metodę na spędzanie wolnego czasu, czy to z najbliższymi, czy z przyjaciółmi. Do każdej z nich potrzebny jest minimum jeden współuczestnik, z założenia nie są one przeznaczone do grania w samotności.

Wybór planszówek jest naprawdę ogromny, a niejedna z nich pozwala na uczestnictwo w grze każdemu, tj. bez względu na wiek. Sprawia to, że do stołu i planszy możemy usiąść nie tylko z rówieśnikami czy rodzeństwem, ale też z rodzicami i dziadkami. Może to być dobrą opcją i pomysłem na wszelkiego rodzaju spotkania rodzinne. Wspólna wciągająca rozgrywka pozwoli nam świetnie się bawić np. w święta, a przy tym wzmocni nasze wzajemne relacje, będzie sprzyjać bliskości.

Jeżeli w takiej grze bierze udział dziecko, jest to dla niego naturalna lekcja postaw osób dorosłych. Może ono obserwować i na tej podstawie uczyć się właściwych reakcji i zachowań np. w przypadku porażki lub zwycięstwa. Mały człowiek widzi i przyswaja, jak może radzić sobie z pojawiającymi się w takich sytuacjach emocjami.

 

Gry planszowe redukują stres

Każda gra planszowa to nie tylko rozgrywka, ale i rozrywka. Stanowi doskonałą zabawę, przy której relaksujemy się, śmiejemy, rozładowujemy napięcie i stres. Dobra planszówka jest w stanie tak mocno wciągnąć nas i zaangażować, że nasze codzienne małe i duże troski schodzą na dalszy plan. Dzięki wywołanym zabawą endorfinom odprężamy się. Co więcej, hormony te obniżają ciśnienie tętnicze.

Zgodnie z wynikami badań naukowych gry planszowe sprzyjają spadkowi odczuwanego stresu na dwa sposoby:

  • z jednej strony pomagają nam się zrelaksować, rozluźnić, odpocząć; są chwilą wytchnienia od codziennych problemów i obowiązków, przerwą w nieustannej gonitwie myśli;
  • z kolei z drugiej umożliwiają nam przenieść się do innego świata i pofantazjować; wracamy z niego pełni nowej, pozytywnej energii i świeżych pomysłów, czujemy się gotowi na stawienie czoła życiowym wyzwaniom, nabieramy do nich niezbędnego dystansu.

 

 

Gry planszowe dają odpoczynek od elektroniki i ekranów

Za znak XXI wieku można uznać wszechobecne smartfony, z którymi nie rozstajemy się prawie nigdy. Co niepokojące, coraz częściej nie tylko korzystają z nich, ale i uzależniają się dzieci. Oczywistą zaletą gier planszowych jest więc fakt, że angażując się w nie, odsuwamy na bok wszelkie urządzenia elektroniczne – czy to telefony, czy tablety lub komputery. Tym samym odpoczywa nasz wzrok. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ wpatrując się we wszelkiego rodzaju ekrany, raz że trzymamy je zwykle bardzo blisko oczu, dwa: wystawiamy się na działanie szkodliwego niebieskiego światła.

Gra planszowa z rodziną lub przyjaciółmi pozwoli odprężyć się naszym oczom, a przy tym zbliży nas z innymi osobami. Taka analogowa rozgrywka może być doskonałym sposobem na spędzenie wolnego popołudnia z dziećmi. Pozwoli wspólnie zrelaksować się po całym dniu szkoły i pracy, a smartfon i komputer zejdą na dalszy plan.

 

Gry planszowe uczą logicznego myślenia

Gry planszowe to prawdziwe dwa w jednym: z jednej strony przednia zabawa, z drugiej nieoceniony trening dla naszego umysłu. Sprawności, jakich nabieramy, biorąc w nich udział, są nam potem pomocne w życiu codziennym – w rozwiązywaniu bieżących problemów czy adaptacji do zmieniających się okoliczności i sytuacji.

Każda rozgrywka stanowi cenną lekcję logicznego myślenia, mobilizując nas do gimnastyki umysłowej. Prowadzi do rozwoju naszych umiejętności syntezy i analizowania pozyskanych informacji, co z kolei pozwala nam osiągnąć zamierzony w grze cel. Co więcej, grając, musimy szukać najlepszego rozwiązania problemu. To natomiast uczy nas i pozwala łączyć dane i fakty, a następnie wyciągać z nich właściwe wnioski. Innymi słowy: gry planszowe wznoszą pracę naszego umysłu na najwyższe obroty, za czym idzie rozwój naszej inteligencji.

Jakie jeszcze korzyści wiążą się z grą w planszówki?

  • rozwijamy umiejętność postrzegania przyczynowo-skutkowego;
  • zaczynamy pojmować konsekwencje podejmowanych decyzji;
  • uczymy się przewidywać zachowania innych uczestników gry;
  • nabywamy zdolność myślenia o kilka kroków do przodu;
  • rozwijamy umiejętność krytycznego myślenia;
  • poprawie ulegają często także nasze zdolności werbalne i komunikacyjne;
  • mamy szansę przyjrzeć się i lepiej poznać samych siebie: uświadamiamy sobie, w czym jesteśmy dobrzy, a w czym nie, z czym radzimy sobie lepiej lub gorzej; zyskujemy więc wiedzę, nad jakimi swoimi brakami lub słabościami możemy popracować.

 

 

Gry planszowe rozwijają pamięć, koncentrację i wyobraźnię

Gry planszowe poprawiają naszą zdolność koncentracji. Uczestnicząc w nich, nie tylko ćwiczymy naszą pamięć, ale i dbamy o rozwój naszych zdolności poznawczych. Jak do tego dochodzi? Planszówki przyczyniają się do powstawania w naszym umyśle nowych schematów percepcyjnych, innych od poznanych do tej pory ścieżek myślowych.

Włączając w udział w grach planszowych dzieci, nie tylko odrywamy je od ekranów urządzeń elektronicznych, ale i umożliwiamy im też nabycie wielu cennych życiowych umiejętności. Nasze pociechy uczą się cierpliwości i przestrzegania zasad. Co więcej, niektóre z planszówek sprzyjają rozwojowi inteligencji emocjonalnej – np. te dotyczące tematu empatii.

Na rynku dostępne są obecnie liczne gry dydaktyczne, dzięki którym młodzi ludzie mogą zdobyć wszechstronną wiedzę o świecie, np. z zakresu biologii, historii czy geografii. Warto wiedzieć, że istnieje też oferta planszówek dla małych dzieci, dzięki którym mogą one przyswoić zasady ortografii lub nauczyć się liczyć. Z kolei starsi gracze poznają np. podstawowe zasady ekonomii.

Wartość edukacyjna, jak wynika z powyższego, to kolejna zaleta gier planszowych. Wybierając gry dydaktyczne, dostosujmy je do wieku i zainteresowań dziecka. Pamiętajmy, że wiążą się one również z tą korzyścią, że rozwijają wyobraźnię i inwencję naszych pociech.

 

Gry planszowe poprawiają sprawność

W szerokiej gamie dostępnych na rynku gier planszowych znajdują się i takie, do udziału w których potrzebne są określone zdolności motoryczne (np. do przemieszczania pewnych elementów). To natomiast powoduje, że dzięki nim poprawie ulegają zarówno zdolności manualne, jak i nasza zręczność. Z racji na ten konkretny aspekt gry planszowe poleca się szczególnie dzieciom, seniorom, a także osobom niepełnosprawnym (zarówno umysłowo, jak i fizycznie) i będącym w trakcie rekonwalescencji po urazach czy wypadkach.

Warto wiedzieć, że jak wynika z badań naukowych, gra w planszówki obniża ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych, a co za tym idzie również wystąpienia choroby Alzheimera lub demencji.

 

Patrząc na liczne zalety gier planszowych, można tylko w jeden sposób odpowiedzieć na pytanie, czy warto w nie grać – jak najbardziej tak! To wspaniała i mądra forma rozrywki, i to zarówno dla małych, jak i dużych. Dobrej zabawy!

 

 

Źródła

  • https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/2183770,1,5-powodow-dla-ktorych-warto-grac-w-gry-planszowe.read [dostęp: 29.08.2024].
  • https://www.fabrykapuzzli.eu/blog/gry-planszowe-zalety [dostęp: 29.08.2024].
  • https://tanie-zakupy.pl/blog/5-powodow-dla-ktorych-warto-kupic-gry-planszowe/ [dostęp: 29.08.2024].
Scroll to Top
Skip to content