O Zdrowie Dbaj

Jak wspierać innych w potrzebie

Każdy z nas doświadcza w swoim życiu różnych problemów. Niektórzy potrafią radzić sobie z nimi lepiej, a niektórzy niestety gorzej. To, co istotne, to posiadanie ludzi, którzy są w stanie dać wsparcie i pomoc na poziomie emocjonalnym. Sztuką jest jednak okazać to zrozumienie i empatię w taki sposób, by druga strona odczuła realne współczucie, bliskość i owo zrozumienie. Bardzo często chcemy dawać złote rady, gotowe rozwiązania i pocieszać, że ,,wszystko będzie dobrze”. Niestety nie jest to sposób, który pomaga.

Ludzie nierzadko nie oczekują gotowych rozwiązań, a zwyczajnej bliskości i świadomości, że jest ktoś, kto w trudnych momentach obejmie nas i nawet w ciszy usiądzie, dając swoją bezcenną obecność. Jesteśmy stworzeni do życia stadnego, do życia w społeczeństwie. Nie jest naturalnym dla nas ludzi odseparowywać się od innych, choć często potrzebujemy chwili samotności i jest to jak najbardziej naturalne. Jednak to właśnie obecność kogoś bliskiego jest tym, co pomaga przezwyciężać kryzysy.

W jaki sposób wspierać innych, kiedy tego potrzebują? Oto kilka wskazówek.

 

Słuchajmy z empatią

Podstawowym elementem wspierania innych jest gotowość do wysłuchania ich z empatią. Czasem wystarczy poświęcić trochę uwagi, aby ktoś poczuł się zrozumiany i doceniony. Otwórz swoje serce i umysł, zastanawiając się nad tym, co ktoś chce powiedzieć, zamiast tylko czekać na swoją kolej do wypowiedzi. Ktoś kiedyś powiedział, że mamy dwoje uszu i jedne usta, aby częściej słuchać, a mniej mówić. Mówienie o swoich problemach jest formą oczyszczenia i błogiego uczucia katharsis. Wyrzucanie z siebie emocji, między innymi poprzez płacz czy zdrowy krzyk (jako upust bólu emocjonalnego), daje poczucie spokoju. Daj prawo drugiej osobie do ekspresji jej emocji. To naturalna potrzeba człowieka.

Empatia to kluczowy składnik wspierającej społeczności. Starajmy się zrozumieć sytuację innych ludzi z ich perspektywy. Unikajmy oceniania i krytyki, a zamiast tego oferujmy wsparcie i zrozumienie. Czasem samo poczucie, że ktoś nas słucha i rozumie, może być ogromnym wsparciem.

 

Udzielajmy praktycznej pomocy

Czasami ludzie potrzebują nie tylko wsparcia emocjonalnego, ale również konkretnej pomocy. Oferujmy swoje umiejętności i zasoby w praktyczny sposób. Czy to pomoc w codziennych zadaniach, zakupy czy opieka nad dziećmi, wszelka praktyczna pomoc może znacząco poprawić życie innych. Ludzie odczuwający ból psychiczny, emocjonalny często nie są w stanie wykonywać nawet najprostszych czynności, ponieważ destrukcja trudnych emocji powoduje zniechęcenie i osłabienie organizmu. Daj tej osobie prawo do tego, by mogła odpocząć i złapać oddech.

 

Motywujmy do osiągania celów

Wspieranie innych oznacza również motywowanie ich do osiągania celów. Bądźmy pozytywnymi źródłami wsparcia, zachęcając do wysiłku i udzielając wsparcia w trudnych chwilach. Czasem jedno pozytywne słowo może być kluczem do rozwoju i sukcesu. Poczucie celu i sensu w życiu pomaga człowiekowi stanąć na nogi. Kiedy wiem, dlaczego i po co żyję, mam motywację do tego, by coś zmienić w swoim życiu. Przypominanie osobie, która cierpi, której jest ciężko, że ma w życiu cel, może pomóc jej wziąć się w garść. Ważne też, aby nie zachęcać jej za wszelką cenę. Możesz przypominać co jakiś czas w delikatny sposób o różnych aktywnościach, ale absolutnie nie zmuszaj drugiej strony do działania, bo może to przynieść odwrotny skutek. Bądź obok niej, by wiedziała, że zawsze może liczyć na twoją pomoc. To jest najważniejsze.

 

Zachęcajmy do szukania pomocy specjalistycznej

Jeśli zauważamy, że ktoś boryka się z poważnymi problemami, nie wahajmy się zachęcić go do skorzystania z pomocy specjalistycznej. Psychologowie, terapeuci czy inne instytucje mogą dostarczyć niezbędnego wsparcia w sytuacjach, które wydają się zbyt trudne do przezwyciężenia. Sugeruj takiej osobie zrobienie tego pierwszego kroku, powołując się między innymi na innych twoich znajomych, którzy skorzystali z pomocy specjalisty i którym to pomogło (jeśli takich masz). Daj tej osobie poczucie, że nie jest to żaden wstyd, a wręcz przeciwnie – to siła i odwaga, aby coś zmienić w swoim życiu z pomocą człowieka, który wie, jak takiej pomocy udzielać.

 

Wspieranie innych w potrzebie nie tylko pomaga im radzić sobie z trudnościami, ale również tworzy silne społeczeństwo oparte na wartościach solidarności i wspólnoty. Poświęcając trochę uwagi, empatii i udzielając praktycznego wsparcia tym, którzy tego potrzebują, każdy z nas ma moc sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem. Wspólnie możemy tworzyć społeczeństwo, w którym każdy czuje się akceptowany, doceniany i wspierany.

 

Natalia Tatarczuch

(socjolog&coach)

Scroll to Top
Skip to content