O Zdrowie Dbaj

Walentynki – historia i teraźniejszość

Walentynki (z ang. Valentine’s Day) są świętem, które trafiło do nas z krajów anglosaskich. Wszyscy wiemy, że wypada 14 lutego i stanowi dzień zakochanych. Jednoznacznie kojarzymy je z miłością i romantyzmem. Czy wiemy jednak, jakie jest jego pochodzenie? Dlaczego w ogóle obchodzimy walentynki?

 

Walentynki – historia

Niektórzy mogą się zdziwić, ale wbrew pozorom święto zakochanych wcale nie wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, mimo że to właśnie tam obchodzi się je najhuczniej. Zgodnie z jedną z legend u źródeł walentynek leży starożytne święto zwane Luperkalia. Była to uroczystość na cześć Junony (rzymskiej bogini miłosnych doznań) oraz Fauna (boga przyrody), którą obchodzono 15 lutego. Dopiero na skutek nadejścia do Europy chrześcijaństwa zmieniono ten obrządek (za sprawą papieża Gelazego I) na chrześcijańskie święto ku czci świętego Walentego i ustalono dzień jego obchodzenia na dzień wcześniej, czyli 14 lutego.

Jak głosi historia, panujący w III wieku w Cesarstwie Rzymskim cesarz Klaudiusz II zakazał młodym mężczyznom małżeństw, aby całkowicie skupili się i oddali walce. Widząc spowodowaną tym rozpacz młodych ludzi, Walenty (biskup i lekarz) postanowił potajemnie udzielać im ślubów. Kiedy cesarz dowiedział się o tym, kazał schwytać Walentego i skazał go na egzekucję. Miała ona miejsce 14 lutego 270 r. Takim oto sposobem dzień ten stał się świętem zakochanych, a świętego Walentego ustanowiono jego patronem.

Jak się okazuje, dopiero XIV wiek przyniósł powiązanie walentynek z miłością, a stało się tak za sprawą poematu „Ptasi Sejm” Geoffreya Chaucera. Utwór przedstawia wizję senną, a w niej ptaki, które w dniu świętego Walentego dobierają się w pary. Stało się to symbolem zakochanych i stąd też wziął się przekaz o tym, że dzień ten ma dla nich szczególne znaczenie.

Wręczanie swoim ukochanym prezentów walentynkowych oraz wykonanych własnoręcznie kartek zyskało popularność w Anglii w XVIII wieku. Zwyczaj ten rozprzestrzenił się następnie w koloniach amerykańskich. Produkcja komercyjnych pocztówek walentynkowych rozpoczęła się jednak dopiero w latach 40. XIX wieku w Stanach Zjednoczonych.

 

jeshoots-com-djss2dhtja4-unsplash-1024x683-3908803

 

Jeśli chodzi o Polskę, walentynki trafiły do nas całkiem niedawno, bo w latach 90. Początkowo, po okresie PRL-u, byliśmy dość niechętni przychodzącym do nas z Zachodu zwyczajom. Mimo to święto szybko się u nas przyjęło i wydaje się, że zagościło w naszej tradycji już na dobre. Dzień 14 lutego stanowi okazję do obdarowywania się walentynkowymi kartkami i upominkami, ponadto często organizowane są wtedy różnego typu imprezy kulturalne. Przykładowo w Chełmnie corocznie od 2002 roku mają miejsce wydarzenia kulturalno-rozrywkowe znane pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. W mieście tym, w gotyckim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przechowywane są relikwie świętego Walentego i to za ich sprawą lokalny kult tego biskupa został niejako połączony z anglosaską tradycją.

 

Walentynki obecnie

Dzień 14 lutego stał się obecnie okazją do świętowania z ukochaną osobą wzajemnej miłości. Niektóre z par bardziej od prezentów cenią sobie swoją obecność i wspólnie spędzony czas – chcąc, by walentynki na długo pozostały w ich pamięci, stawiają na atmosferę przywiązania i miłości. W takim przypadku sprawdza się romantyczna kolacja przy świecach – zarówno w restauracji, jak i w domu. Jeśli chodzi o wspólne wyjście, dobrym pomysłem jest również kawiarnia, a można je zorganizować tylko we dwoje, jak też w gronie przyjaciół lub najbliższych.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze prezenty walentynkowe, to należą do nich:

  • kartki (52%);
  • czekoladki (50,5%);
  • kwiaty (36%);
  • kolacja w restauracji (35,6%);
  • biżuteria (18,9%);
  • ubranie (14,6%).

A co może być prezentem nie tylko udanym, ale i oryginalnym, do zapamiętania na długo?

Doskonale sprawdzi się w tej roli jeden z masaży z oferty Fundacji O Zdrowie Dbaj. Można z nich skorzystać zarówno w domowym zaciszu (z dojazdem do klienta w cenie usługi), jak i w nowoczesnym gabinecie przy ul. Łubinowej 12 we Wrocławiu. Na terenie Wrocławia Fundacja proponuje masaż klasyczny, relaksacyjny i izometryczny ciała, natomiast w Mielcu masaż twarzy, szyi i dekoltu.

Aby zamówić masaż lub uzyskać więcej szczegółów odnośnie oferty, prosimy o kontakt tutaj lub pod numerem telefonu: 577 – 595 – 653.

W walentynki zatrzymajmy się więc w naszym codziennym biegu, by przeznaczyć ukochanej osobie więcej swojej uwagi i czasu. Możemy uczynić Dzień Zakochanych naprawdę wyjątkowym!

 

 

Źródła:

  • https://godanparty.pl/historia-walentynek-skad-sie-wziely-walentynki,40,261?
  • https://mamotoja.pl/rodzina/swieta-i-uroczystosci/walentynki-ciekawostki-historia-walentynek-dla-dzieci-30787-r1/#zwyczaje-walentynkowe-na-swiecie
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Walentynki

 

Scroll to Top
Skip to content