O Zdrowie Dbaj

Prezenty – jak robić, żeby cieszyły

Lubimy obdarowywać innych prezentami, cieszymy się, sprawiając im radość. Sam wybór podarunku nie jest jednak wcale łatwy i potrafi spędzić sen z powiek.

Wbrew pozorom wybór i wręczanie prezentów może przysporzyć trudności, dlatego warto wiedzieć, że proces ten podlega określonym zasadom. Dobrze jest je poznać, ponieważ dzięki temu nasza niespodzianka nie będzie gafą, a my nie sprawimy nikomu przykrości.

Jak więc robić prezenty? Poniżej kilka cennych wskazówek.

 

Lista

Wybór prezentów zacznijmy od sporządzenia listy. Co powinno się na niej znaleźć? Wypiszmy osoby, którym chcemy sprawić podarunek i wynotujmy przy każdej z nich jej zainteresowania. Jeśli mamy już jakiś gotowy pomysł, również możemy go zapisać. Warto też ustalić orientacyjny budżet, tj. kwotę, jaką chcemy i możemy przeznaczyć na prezent dla danej osoby.

Dobrym pomysłem jest również popytanie rodziny i przyjaciół, co chciałaby dostać bliska nam osoba. Spróbujmy dowiedzieć się, czego jej brakuje, o czym marzy. Przy tej okazji zorientujemy się też, co kupują inni, a to pozwoli uniknąć zdublowania prezentu.

 

Nie nazbyt praktyczny

Decydując się na określony prezent, często kierujemy się przeświadczeniem, że powinien on być praktyczny. Ma to być coś, co osoba obdarowana wykorzysta, co jej się przyda. Pamiętajmy jednak, że podarunek ma przede wszystkim sprawiać radość, a nie stanowić rzecz, której komuś brakuje. Nie powinien to być przedmiot pierwszej potrzeby, taki, który osoba obdarowana tak czy owak musiałaby sobie kupić. Dobrze też, żeby nie była to rzecz służąca do wykonywania czynności koniecznych, jednocześnie niekoniecznie lubianych. Z tego powodu nie jest najlepszym pomysłem wybór żelazka (prasowanie to obowiązek domowy, którego obdarowany może nie lubić) czy np. patelni, gdy stara się przypaliła (taką rzecz powinno się nabyć bez okazji).

Na co się więc zdecydować? Wybierzmy rzecz, którą przykładowo obdarowany zawsze chciał mieć, ale sam nie może sobie na nią pozwolić. Mogą to być przedmioty na tyle zbyteczne, że kojarzymy je z pewnego rodzaju luksusem, a równocześnie na tyle praktyczne, by służyły na co dzień.

 

gorgeous-young-woman-giving-a-gift-to-her-mother-2

 

Nie zbyt osobisty

Wybierając prezent, przemyślmy, jak bliska jest nasza relacja z obdarowanym, a to z tego powodu, że są prezenty, które nie każdemu wypada wręczyć. W tym wypadku za zasadę można przyjąć, że im bliższy ciału jest podarunek, tym bardziej intymny ma on charakter. Oznacza to, że ofiarowujemy go tylko osobom najbliższym. Bielizna jest akceptowalna, jeśli mąż wręcza ją żonie, jednak ten sam prezent podarowany przez mężczyznę np. mamie będzie już nie na miejscu.

Tak samo ma się sprawa z perfumami. Bardzo dobrze sprawdzą się one jako prezent w bliskich relacjach rodzinnych czy przyjacielskich, jednak w sytuacji zawodowej byłyby już niestosowne.

 

Ani za drogi, ani za tani

W przypadku prezentu cena gra pewną rolę. Zbyt tani podarunek może dać wyraz braku szacunku dla obdarowanego. Zbyt drogi natomiast może sprawić, że osoba obdarowana poczuje się zobowiązana do zrewanżowania się równie kosztownym upominkiem. Ponadto może wprawić osobę obdarowaną w zakłopotanie. Tego typu prezent można też czasem odebrać negatywnie, tj. jako przejaw chwalenia się swoim statusem majątkowym.

W przypadku niskobudżetowych podarunków istotną rolę w ich odbiorze odgrywa rodzaj i jakość prezentu. Wybierając go, lepiej postawmy na dobrej jakości drobiazg niż duży prezent o jakości pozostawiającej wiele do życzenia. Pamiętajmy też, że w szczególnie trudnej sytuacji materialnej upominek zawsze jeszcze możemy przygotować samodzielnie. Jeśli brak nam pomysłu, poszukajmy podpowiedzi w internecie.

W tym miejscu warto wspomnieć też, że z prezentu powinno się usunąć cenę, jak i inne dowody cenowe.

 

Bez niepożądanych podtekstów

We wręczaniu prezentów obowiązuję zasada, że nie powinny one ani sugerować czyichś problemów, ani nakłaniać obdarowywanego do zmiany zdania lub przekonań w jakiejś kwestii. Buty do biegania czy karnet na basen dla osoby otyłej czy np. krem na trądzik dla nastolatki z problematyczną cerą nie tylko nie sprawią radości jako prezent, ale też mogą po prostu sprawić przykrość. Podobnie jest z prezentami, które kupujemy pod siebie po to, żeby przekonać obdarowanego do swoich racji czy upodobań.

 

the-young-man-gives-a-gift-to-a-young-girl-in-the-cafe-2

 

Dla drugiej osoby

Pamiętajmy, że prezent wybieramy dla drugiej osoby, a nie dla siebie, dlatego na pierwszym miejscu postawmy osobę obdarowywaną. Zapomnijmy o tym, co my lubimy, a w to miejsce zastanówmy się, co ucieszy obdarowywanego – czym się dana osoba interesuje, co lubi, o czym marzy (te informacje znajdziemy na sporządzonej przez nas na wstępie liście). Warto zdać sobie sprawę, że to, co my lubimy, nie musi być wcale zgodne z gustem osoby, dla której wybieramy prezent.

 

„Czarna” lista

Wynotujmy te prezenty, których z pewnością nie powinniśmy kupić. Co to może być?

Coś, o czym z góry wiemy, że nie spodoba się osobie obdarowywanej, lub rzecz, której zakup wydaje się bardzo ryzykowny. Jeśli nie znamy gustu obdarowywanego, nie kupujmy perfum. Jeśli ma skórę alergiczną, lepiej nie ryzykujmy z zakupem kosmetyku. Dla teściowej niekoniecznie nada się dwuznaczny czy śmieszny podarunek. Z kolei komuś, kto ma w domu prysznic, nie ofiarujmy soli do kąpieli.

 

Te kilka powyższych wskazówek pomoże nam wybrać odpowiedni prezent i sprawić drugiej osobie autentyczną radość. Dzięki nim z pewnością unikniemy popełnienia prezentowej gafy.

Naprawdę warto obdarowywać innych, a niebanalnym prezentem dla bliskiej nam osoby może być jeden z zabiegów z oferty Fundacji O Zdrowie Dbaj. Możemy skorzystać z nich w bardzo dogodnej formie, tj. z dojazdem do klienta i to w cenie usługi. Na terenie Wrocławia Fundacja proponuje masaż klasyczny, relaksacyjny i izometryczny ciała, natomiast w Mielcu masaż twarzy, szyi i dekoltu.

Aby zamówić masaż lub uzyskać więcej szczegółów odnośnie oferty, prosimy o kontakt tutaj lub pod numerem telefonu: 577 – 595 – 653.

 

 

Źródła:

  • https://www.hairstore.pl/blog/czym-sie-kierowac-przy-wyborze-prezentu/
  • https://prezentmarzen.com/blog/jak-wreczac-i-przyjmowac-prezenty-prezentowy-savoir-vivre/

 

Scroll to Top
Skip to content