O Zdrowie Dbaj

Dlaczego ćwiczenia są tak ważne?

Kto by pomyślał, że ćwiczenia – powszechnie zwane gimnastyką – znane już były ludom starożytnym, m.in. Persom, Egipcjanom i Izraelitom. Do ich rozwoju przyczyniły się jednak głównie dwie cywilizacje: grecka i rzymska. Zarówno w Starożytnej Grecji, jak i w Imperium Rzymskim funkcjonowały specjalne publiczne miejsca, których przeznaczeniem były codzienne, ogólnorozwojowe ćwiczenia fizyczne. Mieszkańcy miast mogli dbać o rozwój ciała i sprawności w rzymskich termach i greckich gimnazjonach. Te ostatnie stanowiły całe kompleksy złożone z boisk, bieżni i portyków.

Jak mówi definicja, gimnastyka to ćwiczenia ruchowe, mające za cel zapewnienie nam prawidłowej postawy, a także odpowiednich proporcji sylwetki. Odzwierciedlają one wzory i funkcje ruchowe ciała człowieka, co sprawia, że są przyjemne, proste i lekkie, i może je wykonywać każdy z nas. Ćwiczenia nie wymagają też dużego nakładu czasu, co w obecnych zabieganych czasach wydaje się szczególnie ważne.

Gimnastyka jest przy tym bardzo skuteczna, dlatego z uwagi na siedzący tryb życia warto ją dodać do codziennej rutyny. Ćwiczenia przynoszą wiele korzyści dla zdrowia, samopoczucia i naszej kondycji. Warto wiedzieć, że rozwijają nie tylko układ ruchowy, ale też nerwowy, co oznacza koordynację, gibkość, siłę, jak również szybkość i wytrzymałość naszego organizmu.

 

Co potrzebne?

Do wykonywania ćwiczeń może nam być przydatna mata, jednak gruby koc również doskonale się sprawdzi. Nie musimy inwestować ani w specjalistyczny sprzęt, ani w karnet na siłownię.

Ćwiczenia mają to do siebie, że niezależnie, gdzie je wykonujemy – na powietrzu czy w domu – mają niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli panuje odpowiednia pogoda, warto wybrać się na świeże powietrze i pogimnastykować się np. w parku. Pozwoli to lepiej dotlenić organizm, a przy tym poprawi samopoczucie. Co istotne, łatwy dostęp mięśni do tlenu znacząco zmniejszy ryzyko zakwasów.

Kiedy pogoda nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz, poćwiczmy w domu. Nie ma powodu do obaw – to również wpłynie dobroczynnie na nasz organizm.

 

Dla kogo?

Gimnastyka to aktywność fizyczna dobra praktycznie dla każdego. Postęp cywilizacji pozbawił nas niestety naturalnej dawki ruchu, a to stanowi jedno z największych zagrożeń dla zdrowia. Dbałość o sprawność fizyczną i aktywność to podstawa, ciężko jednak o to, a problem zaczyna się już od najmłodszych pokoleń.

Większość dzieci i młodzieży ogranicza aktywność fizyczną do minimum. To z kolei powoduje, że już w młodym wieku pojawia się ryzyko wystąpienia poważnych chorób, m.in. sercowo-naczyniowych, bólów dolnej części kręgosłupa, otyłości i cukrzycy. Wobec takiej niechęci do ruchu ćwiczenia fizyczne wydają się być idealnym rozwiązaniem. Zdecydowanie łatwiej będzie zmienić przyzwyczajenia młodych ludzi, jeśli zaczniemy od namówienia ich na łatwą, lekką i przyjemną gimnastykę.

Ćwiczenia poleca się również osobom starszym. Wraz z upływem czasu zmniejsza się aktywność fizyczna seniorów i niestety bardzo często ogranicza się wyłącznie do codziennego wyjścia z domu np. na zakupy. Tymczasem ćwiczenia nie muszą być ani trudne, ani sprawiać bólu, jeśli tylko stopniowo będzie się przyzwyczajać organizm do wysiłku. W dodatku mają dla osób starszych wiele zalet, m.in. redukują bóle kostno-stawowe i obniżają poziom złego cholesterolu. Najważniejszym efektem gimnastyki jest jednak wydłużenie życia przy jednoczesnym podniesieniu jego jakości. Ćwicząc, seniorzy pozostają dłużej sprawni, a dzięki temu również samodzielni.

 

group-of-children-doing-gymnastic-exercises-2

Korzyści zdrowotne

Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych ma szereg zalet i daje pozytywne efekty.

Gimnastyka dotlenia organizm i poprawia cyrkulację krwi. Dzięki temu dostarcza substancji odżywczych do wszystkich komórek w naszym ciele. Dodatkowo zwiększa pojemność płuc i wydolność serca, co daje efekt w postaci większej ilości energii w ciągu dnia. Możemy śmiało mierzyć się z codziennymi wyzwaniami.

Ćwiczenia wzmacniają stawy i kości, ponadto przyczyniają się do lepszego smarowania powierzchni stawowych mazią stawową. Znacząco zmniejsza to ryzyko choroby zwyrodnieniowej i dolegliwości bólowych. W młodym wieku uczestnictwo w ćwiczeniach prowadzi do rozwoju mocnych i zdrowych kości, co z kolei zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy w późniejszych latach, kiedy doświadczamy nieuchronnego spadku masy kostnej.

Cenną właściwością ćwiczeń jest rozgrzewanie mięśni. Sprawia to, że są lepiej przygotowane na dalsze aktywności fizyczne, gimnastyka jest więc doskonałym sposobem na rozgrzewkę. Zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji w czasie treningów.

Z uwagi na łatwość wykonywania ćwiczeń są one idealnym rozwiązaniem dla osób, które od dawna nie były aktywne fizycznie.

Ćwiczenia pomagają w utrzymaniu zdrowego ciała i trybu życia, na które składa się przestrzeganie zbilansowanej diety wraz z systematyczną aktywnością fizyczną. To z kolei jest podstawą zapobiegania licznym chorobom i dolegliwościom, takim jak choroby serca, otyłość, cukrzyca i rak.

Gimnastyka zwiększa równowagę i koordynację. Przydaje się to także poza sportem, ponieważ pomaga uniknąć niebezpiecznych sytuacji w życiu codziennym. Umiemy balansować ciałem przy wykonywaniu takich podstawowych czynności, jak chodzenie i stanie.

Dzięki ćwiczeniom fizycznym stajemy się bardziej elastyczni i gibcy. Zyskujemy też więcej siły i nie męczy nas np. wchodzenie po schodach.

Gimnastyka poprawia metabolizm i pobudza proces spalania tkanki tłuszczowej, jest więc dobrym wsparciem przy odchudzaniu. Co warte uwagi, najlepsze efekty dają ćwiczenia wykonywane rano, kiedy poziom glikogenu jest obniżony, a co za tym idzie, organizm jest zmuszony do pozyskiwania energii z tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia to też doskonały sposób na poranną ospałość. Dzięki nim możemy dodać sobie więcej energii. Jest udowodnione, że pobudzają bardziej niż filiżanka kawy. Do uzyskania takiego efektu wystarczy 15 minut gimnastyki, a jest to z pewnością dużo zdrowszy sposób.

Co więcej, dzięki ćwiczeniom łatwiej zaśniemy wieczorem, a komfort nocnego wypoczynku będzie większy. Zmniejsza się ryzyko bezsenności, a sen jest dłuższy i głębszy i budzimy się z niego wypoczęci. To nieoceniona korzyść gimnastyki, ponieważ podczas nocnego wypoczynku zachodzą procesy regeneracyjne ciała i odnowienia wszystkich komórek.

Regularne wykonywanie ćwiczeń poprawia samopoczucie. Wysiłek fizyczny obniża poziom hormonu stresu, a jednocześnie powoduje wzrost hormonu szczęścia (uwalnianego przez organizm zarówno w trakcie, jak i po aktywności fizycznej). Po gimnastyce czujemy się spokojniejsi, zrelaksowani, mamy większą motywację i pewność siebie. Jest udowodnione, że ćwiczenia poprawiają nastrój, a nawet leczą z depresji.

Uczestnictwo w gimnastyce – oprócz korzyści fizycznych – poprawia również koncentrację i skupienie. Sprzyja samodzielnemu myśleniu, pobudzaniu wyobraźni i rozwiązywaniu problemów.

Ćwiczenia budzą poczucie dyscypliny, pozwalają ćwiczyć silną wolę i motywację.

Jeśli oddamy się ćwiczeniom w gronie bliskich osób, pogłębi to z pewnością więzi rodzinne czy przyjacielskie. Pod tym względem gimnastyka przynosi więc wymierne korzyści społeczne.

 

Zastanówmy się – podstawowe ćwiczenia fizyczne to skłony, przysiady, wyskoki i wykroki, pajacyki czy np. pompki i tzw. brzuszki. To nie brzmi strasznie, prawda? A jeśli popatrzeć przy tym na długą listę korzyści dla szeroko pojętego zdrowia, chyba jasne staje się, dlaczego ćwiczenia są tak ważne.

 

 

Źródła:

  • https://www.gkk.pl/index.php/artykuy/164
  • https://www.medonet.pl/zdrowie,gimnastyka-sposobem-na-zdrowie,artykul,1732389.html
  • https://centrumodzywek.net/blog/-b1943.html
  • https://wiosnah.pl/gimnastyka-poranna-jest-wazna/
  • https://romana.com.pl/codzienna-gimnastyka-zalety/
Scroll to Top
Skip to content