O Zdrowie Dbaj

Mężczyzno, zadbaj o zdrowie

Żyjemy w wymagających czasach, w ciągłym biegu. Godzenie intensywnej pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi sprawia, że często brakuje nam już czasu na zadbanie o siebie. Niestety prym w tym względzie wiodą mężczyźni.

Jak udowadniają badania, problemy zdrowotne wśród pań występują rzadziej. Natomiast panowie częściej piją alkohol i wszelkiego rodzaju napoje energetyzujące, palą papierosy i niestety rzadziej się badają. Ma to bezpośrednie przełożenie na krótsze życie.

Dbający o swoje zdrowie i wykonujący regularne badania mężczyzna stanowi nadal rzadkość. Wciąż funkcjonuje stereotyp, zgodnie z którym zdrowy styl życia jest domeną wyłącznie kobiet, podczas gdy panowie powinni być silni i twardzi. Jest to oczywiście błędne przeświadczenie.

Świadomy mężczyzna to człowiek, który odważnie mierzy się z różnorodnymi wyzwaniami. Wśród nich znajdują się nie tylko wyzwania zawodowe czy obowiązki rodzinne. To również odpowiedzialność za swoje zdrowie. Dbanie o nie, mili panowie, nie ujmuje męskości. Wręcz przeciwnie.

 

Dieta

Jak potwierdzają badania, źródłem wielu chorób jest nieprawidłowe żywienie. Z drugiej strony jednak poprzez zdrową i zrównoważoną dietę można skutecznie zapobiegać wielu schorzeniom, a nawet je leczyć.

Skoro więc „jesteś tym, co jesz”, to co i jak jeść, żeby było zdrowo?

Przede wszystkim zaleca się jeść trzy posiłki dziennie i unikać przekąsek między posiłkami. Do jadłospisu warto włączyć świeże warzywa i owoce sezonowe, produkty pełnoziarniste, takie jak ciemne pieczywo i brązowy ryż, ponadto orzechy, rośliny strączkowe oraz produkty bogate w błonnik, takie jak np. warzywa liściaste.

Trzeba też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Norma dzienna wynosi 2-2,5 litra płynów, wśród których najzdrowsza są: woda (mineralna lub źródlana), napary ziołowe, herbaty owocowe i świeże soki warzywno-owocowe.

Z diety powinno się za to wyeliminować słodycze, tłuste wędliny i mięsa, alkohol, fast foody i produkty wysoko przetworzone. Te ostatnie są zazwyczaj pełne niezdrowych tłuszczów, cukru, soli, sztucznych dodatków i kalorii. To dlatego zwie się je potocznie „śmieciowym jedzeniem”.

Ważna wskazówka: robiąc zakupy, czytajmy etykiety wybieranych artykułów spożywczych.

 

Ćwiczenia

Współczesny człowiek prowadzi głównie siedzący tryb życia, co niestety negatywnie wpływa na zdrowie. Jest to często efekt zbytniego obciążenia pracą biurową i brakiem czasu. Tymczasem na wykonanie podstawowych ćwiczeń w domu lub na wyjście na spacer naprawdę warto wygospodarować kilkanaście minut dziennie. Dla zmotywowania się i uatrakcyjnienia aktywności można posłużyć się technologią. Mężczyźni lubią elektroniczne gadżety, mogą więc zaopatrzyć się w smartwatch lub smartband (opaska sportowa), ewentualnie zdecydować się na jedną z aplikacji mobilnych na smartfona proponujących różnego rodzaju treningi.

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają poprawić i utrzymać ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Stanowią jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom serca. Ponadto ruch normuje poziom ciśnienia we krwi i cukru, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, odstresowuje i pozytywnie wpływa na mięśnie i stawy.

W zdrowym ciele zdrowy duch, warto więc wyjść na spacer, jeździć na rowerze, czy np. spotykać się z kolegami na grze w piłkę. 

 

Podstawowe badania

Na wstępie warto zaznaczyć, że badanie się mężczyzn nie jest żadnym wstydem. Konieczne jest przełamanie tego tabu, gdyż to właśnie panowie najczęściej padają ofiarami chorób cywilizacyjnych.

Zaleca się, aby każdy mężczyzna po 35. roku życia raz do roku wykonał komplet podstawowych badań laboratoryjnych krwi i moczu. W wielu przypadkach pozwala to na wykrycie choroby we wczesnym stadium rozwoju. Do rutynowej profilaktyki warto też dodać badania specjalistyczne, takie jak EKG serca, spirometria (badanie czynnościowe płuc) i badania urologiczne.

Pamiętajmy o wizytach kontrolnych u lekarza, który pomoże w kontroli i bieżącym monitorowaniu ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i cukru we krwi, a także masy ciała. Jest to o tyle ważne, że przekroczone normy w tym zakresie, a także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a przy tym brak systematycznej aktywności fizycznej są czynnikami ryzyka chorób układu krążenia. 

 

NIE dla nałogów i niezdrowych nawyków

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możemy zafundować swojemu zdrowiu jest palenie i bierne palenie. Są one bardzo niebezpieczne, gdyż przyczyniają się do wielu chorób. Mogą powodować nie tylko raka płuc, ale też takie schorzenia, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rozedma płuc i choroby serca. Jakby tego było mało, palenie podnosi także ryzyko rozwoju różnego rodzaju nowotworów. 

Niestety moda na papierosa wśród polskich mężczyzn ma się cały czas dobrze. Zgodnie z raportem Polskiej Akademii Nauk papierosy pali w Polsce średnio co trzeci mężczyzna (30,8%), w dodatku tendencja jest zwyżkowa. Nie da się ukryć, że jest to najgroźniejszy i najpowszechniejszy nałóg wśród panów, a zarazem główna przyczyna ich zgonów.

Do innych niezdrowych nawyków należy nadmierne spożywanie alkoholu, a także rekreacyjne lub nawykowe zażywanie narkotyków. Pamiętajmy, że te ostatnie skutkują uzależnieniem, a co za tym idzie prowadzą do wyniszczenia organizmu i wielu chorób, tak groźnych jak udar mózgu czy zawał serca.

Niestety są też mężczyźni, którzy dla zwiększenia masy mięśniowej używają sterydów anabolicznych. Trzeba powiedzieć jasno: panowie, sztucznie „napakowane” bicepsy nie są tego warte. Anaboliki mogą przynieść naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne, m.in. choroby serca i skóry czy problemy behawioralne. 

 

Ważny odpoczynek

Jak podają statystyki, mężczyźni nie radzą sobie ze stresem. W dużej mierze dzieje się tak ze względów kulturowych. Od panów oczekuje się, że będą opanowani i wręcz pozbawieni emocji, dlatego tłumią je w sobie, co dla samopoczucia nie jest ani obojętne, ani dobre. Warto zdementować ten stereotyp – jak pokazują badania, to właśnie kobiety są silniejsze.

Żyjemy w ciągłym biegu i związanym z tym stresie i niestety zapominamy często przy tym o odpoczynku i tak zwanym „resecie”. Tymczasem dbając o zdrowie, należy pamiętać o urlopie, najlepiej spędzonym poza domem. Umożliwi on zarówno fizyczne, jak i psychiczne zregenerowanie organizmu, pozwoli odbudować wewnętrzne zasoby.

Jako że stres jest obecny w naszym życiu codziennie, a niestety nie sposób urlopować się całorocznie, warto pamiętać również o innych sposobach na relaks i zmniejszeniu napięcia. Doskonałą metodę stanowi masaż. Jest to praktyka, która głęboko wnika zarówno w ciało, jak i psychikę, wywierając na nie niezwykle pozytywny wpływ. Reguluje pracę układu nerwowego, oddziałując pozytywnie na narządy i układy organizmu.

Warto, by nawet najbardziej zapracowany mężczyzna wygospodarował w swoim dniu czas na taki odprężający masaż. Już kilka chwil przynosi nieocenione korzyści dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej, przez co doskonale zastępuje powszechnie stosowane pigułki i maści.

Panowie, z dobrodziejstw masażu można korzystać nawet codziennie. Fundacja O Zdrowie Dbaj oferuje Wam na terenie Wrocławia różne rodzaje nieleczniczego masażu – klasyczny, antystresowy i izometryczny. Co więcej, w najdogodniejszej dla mężczyzny z tak zwanym „napiętym grafikiem” formie, bo z dojazdem do domu lub biura klienta i to w cenie usługi. Jedna sesja masażu może trwać 30 lub 60 minut.

 

Jak zamówić masaż?

Aby zamówić masaż lub uzyskać więcej szczegółów odnośnie oferty, prosimy o kontakt tutaj lub pod numerem telefonu: 577 – 595 – 653.

Jak widać, dbanie o zdrowie wbrew pozorom wcale nie jest trudne – już zastosowanie się do kilku powyższych zasad pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Ważne jest, aby pamiętać, że bardzo ciężko jest odzyskać utracone zdrowie. W pogoni za marzeniami warto z tyłu głowy racjonalizować koszty, w tym uwzględnić w nich właśnie swoje zdrowie.

 

 

Źródła:

  • https://android.com.pl/zdrowie/607624-miedzynarodowy-tydzien-zdrowia-mezczyzn/
  • https://www.medistore.com.pl/a/zdrowie/meskie-zdrowie
  • https://oberclinic.pl/mens-health-czyli-jak-mezczyzna-powinien-dbac-o-zdrowie/
Scroll to Top
Skip to content