O Zdrowie Dbaj

Relaksacyjne masaże a leczenie zaburzeń nastroju

„Dziwne, że zmysł dotyku, nieskończenie mniej ceniony przez ludzi niż wzrok, w krytycznych chwilach tworzy główną, jeśli nie jedyną, więź między nami a rzeczywistością”
~ Władimir Nabokow.

 

Życie współczesne niesie ze sobą wiele wyzwań, które często prowadzą do różnych form stresu i zaburzeń nastroju. W świecie, gdzie tempo życia jest coraz szybsze, odnalezienie momentów spokoju staje się kluczowe dla utrzymania równowagi psychicznej. Jednym z efektywnych środków do relaksu i redukcji stresu są relaksacyjne masaże. 

Masaż nie tylko działa na nas odprężająco, ale posiada szereg innych pozytywnych elementów, które sprzyjają naszemu zdrowiu psychicznemu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak proste rzeczy mogą dobrze na nas oddziaływać. Może to być spacer, gra w piłkę, a nawet – pod kątem intelektualnym – ,,zwykłe” krzyżówki, sudoku.  

Dlatego tak ważna jest wiedza, ciągłe uczenie się i rozwój, aby poprawiać swoje zdrowie mentalne i fizyczne, ponieważ te dwa elementy są ze sobą ściśle powiązane. 

Przyjrzymy się poniżej korzystnym przykładom, jakie niesie ze sobą regularne stosowanie masażu.

 

Korzyści fizyczne i psychiczne

Masaże nie tylko łagodzą napięcie mięśni, ale również wpływają na psychikę. Prawidłowo wykonane masaże stymulują układ nerwowy, co prowadzi do uwalniania endorfin – substancji odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. Regularne masaże mogą pomóc w redukcji poziomu kortyzolu, hormonu stresu, co ma istotne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Masaż może łagodzić objawy depresji oraz stanów lękowych, m.in. dzięki temu, że zmniejsza poziom kortyzolu, co z kolei powoduje wzrost stężenia serotoniny w organizmie i wyrzut endorfin. 

Wytwarzanie endorfin przez układ hormonalny powoduje relaksację, która jest najskuteczniejsza! Uczucie relaksu jest najlepszym środkiem leczniczym w walce z problemami pod kątem psychicznym, m.in. stresu, który tak często nam towarzyszy, czy też zaburzeń lękowych, a nawet depresyjnych.

 

Relaksacyjne techniki masażu

Istnieje wiele różnych technik masażu, a niektóre z nich szczególnie skupiają się na relaksie. Masaż klasyczny, aromaterapia, masaż gorącymi kamieniami – to tylko kilka przykładów. Każda z tych technik ma unikalne właściwości relaksacyjne, pozwalając na indywidualne dopasowanie do potrzeb każdej osoby. W zależności od tego, czego potrzebujesz, czego nowego chcesz doświadczyć – warto spróbować. Tego rodzaju masaże niosą za sobą swoje unikalne właściwości, a to, co gwarantowane, to uczucie większego spokoju, którego tak wszyscy potrzebujemy. Czyż nie?

 

Masaż a zaburzenia nastroju

Masaże pomagają w redukcji objawów depresji, lęku i stresu. Poprzez stymulację receptorów nerwowych masaże wpływają na poprawę funkcji hormonalnych i neuroprzekaźników, co ma istotne znaczenie dla stabilizacji nastroju.

Masaż korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz jakość snu, co jest istotne w przypadku osób zmagających się z depresją, gdzie często występują trudności ze snem, takie jak nadmierna senność lub trudności w zaśnięciu i utrzymaniu snu. 

Dodatkowo masaż ma pozytywny wpływ na układ krążenia oraz redukuje poziom kortyzolu, hormonu stresu. W efekcie zabieg ten może indukować uwalnianie endorfin i zwiększać poziom serotoniny, co przekłada się na poprawę nastroju i wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne.

 

Integracja masażu z terapią psychologiczną

Coraz więcej specjalistów ds. zdrowia psychicznego zauważa synergiczne efekty integracji masaży z tradycyjnymi formami terapii psychologicznej. Masaż może być doskonałym uzupełnieniem terapii, wspomagając proces zdrowienia poprzez redukcję napięcia ciała, co z kolei wpływa na poprawę samopoczucia psychicznego.

Pomoc psychologiczna i terapeutyczna choć bez wątpienia pomocna, często sprawia, że doświadczamy tych trudniejszych emocji, które w danym momencie wymagają przepracowania. Masaż pomoże pozbyć się stresu, poczucia zmęczenia. Sprawi, że łatwiej będzie przyjąć różne trudności, które pojawiają się na co dzień. 

 

Masaże relaksacyjne stają się coraz bardziej uznanym narzędziem w walce z zaburzeniami nastroju. Poprzez połączenie korzyści fizycznych i psychologicznych masaże oferują holistyczne podejście do leczenia i prewencji problemów zdrowia psychicznego. Dla wielu osób stały się one nie tylko luksusem, ale również nieodłącznym elementem dbania o równowagę i harmonię między ciałem a umysłem. Dlatego eksploracja świata relaksacyjnych masaży może być kluczowa dla tych, którzy pragną odnaleźć spokój w dynamicznym tempie współczesnego życia.

 

Natalia Tatarczuch
(Coach&Socjolog)

Scroll to Top
Skip to content