O Zdrowie Dbaj

SPA bez wychodzenia z domu

Nieustanny pośpiech i szalone tempo życia, ciągłe spoglądanie na zegarek, natłok obowiązków, stres – brzmi znajomo, prawda? Coraz więcej z nas odczuwa skutki takiej nieustannej gonitwy i presji. Odbijają się one negatywnie zarówno na naszym zdrowiu psychicznym, jak i na kondycji naszego ciała, w tym skóry, włosów i paznokci.

Choćbyśmy chcieli, nie jesteśmy w stanie zupełnie wyeliminować stresujących spraw i okoliczności z naszego życia. Dobra wiadomość jest taka, że możemy próbować sobie z nimi radzić i zawczasu zatroszczyć się o siebie, tak żeby ciągły stres nie odbił się na nas wyczerpaniem i ogólnym osłabieniem organizmu.

Skuteczną, a zarazem niezwykle przyjemną metodą na relaks i odprężenie jest urządzenie sobie domowego SPA.

 

SPA?

Co znaczy skrót SPA? Z języka łacińskiego jest to Sanus Per Aquam, czyli ‘zdrowy przez wodę’, lub Sanitas Per Aquam, co z kolei znaczy ‘zdrowy dzięki wodzie’. Termin ten używany jest obecnie w kontekście miejsc odnowy biologicznej, które oferują swoim gościom szeroką ofertę usług relaksacyjnych i pielęgnacyjnych. Zadaniem oferowanych w takich ośrodkach zabiegów jest pomoc w osiągnięciu przez nas stanu głębokiego relaksu. Zarówno ciało, jak i umysł mają się nie tylko zregenerować, ale też pozbyć negatywnych skutków stresu i niehigienicznego trybu życia.

Co stoi na przeszkodzie, żeby zafundować sobie taki relaks we własnych czterech ścianach? SPA bez wychodzenia z domu jest jak najbardziej możliwe, w dodatku równie skuteczne i przyjemne, jak to w specjalistycznym ośrodku.

 

Czas tylko dla mnie

Podstawą urządzenia sobie domowego SPA jest rezerwacja określonego czasu wyłącznie dla siebie – przyda się kilka godzin całkowitego spokoju. Warto uprzedzić domowników – muszą wiedzieć, że nie wolno nam przeszkadzać. Nici z relaksu, jeśli trzeba będzie w pośpiechu wyskakiwać z wanny, by rozdzielić kłócące się dzieci.

 

spiritual-aura-cleansing-flower-bath-for-full-moon-ritual-with-candles-aroma-salt-lavender-and-rose-petals-2

 

Odpowiedni klimat

Nim przejdziemy do zabiegów, zadbajmy o odpowiedni, niepowtarzalny nastrój w naszej łazience. Jest to do osiągnięcia nawet w niewielkich rozmiarów pomieszczeniu.

W pierwszej kolejności dobrze jest pomyśleć o kwestii oświetlenia. Zamiast mocnego i rażącego światła żarówki zdecydujmy się na pachnące świeczki, ewentualnie delikatnie świecące lampki. Przygaszone światło i lekki półmrok pozwolą stworzyć atmosferę podobną do tej w ośrodku odnowy biologicznej.

Co ważne, warto pamiętać, że prawdziwemu odprężeniu sprzyja tzw. światło ciepłe. Jeśli więc w naszym domowym SPA włączamy lampy, pomyślmy o użyciu żarówek w odcieniu żółci.

W tym momencie trzeba podkreślić jedno: warunkiem powodzenia naszych zabiegów jest… posprzątana łazienka. Na nic nastrojowe świeczki, kiedy ich delikatne światło odsłoni hałdę brudnych rzeczy do prania czy np. bałagan w kosmetykach. Sprawa wydaje się może trywialna, jednak porządek to bardzo istotny element relaksu.

Ulubione zapachy stanowią następny ważny detal. W stan głębokiego odprężenia wspaniale wprowadzą nas  naturalne olejki eteryczne. Jakie? Przede wszystkim dopasowane do naszych indywidualnych upodobań. Wybór jest naprawdę szeroki, użyć można m.in. olejku:

  • Lawendowego, który cudownie wpływa na układ limbiczny, wykazując działanie antystresowe; relaksuje, uspokaja i odpręża, jest również naturalnym środkiem nasennym.
  • Rozmarynowego o właściwościach odprężających i redukujących wszelkie napięcia, fizyczne i psychiczne. 
  • Pomarańczowego, będącego najbardziej znanym naturalnym antydepresantem. Olejek świetnie odgania złe myśli i tworzy pozytywną atmosferę w miejscu, w którym się ulatnia. 

Jak zastosować olejki w naszym domowym SPA? Wystarczy dodać kilka kropli do kominka zapachowego, by wypełnić wnętrze łazienki cudownym aromatem.

Wspaniałym zapachem otoczymy się również dzięki wspomnianym wyżej zapachowym świeczkom.

Ostatnim elementem przygotowań jest oprawa muzyczna. Ją również dostosujmy do własnych preferencji. Jedni relaksują się przy dźwiękach muzyki klasycznej, inni wolą utwory nastrojowe, a jeszcze inni najlepiej odpoczywają w zupełnej ciszy. Dobrze jest wyciszyć i odłożyć telefon.

 

portrait-of-beautiful-young-woman-applying-cosmetic-face-mask-during-morning-beauty-routine-2

 

Zabiegi

Skoro słowa SPA używamy przede wszystkim w znaczeniu zabiegów, w których podstawową rolę odgrywa woda, zacznijmy od relaksującej kąpieli. Do wanny pełnej ciepłej wody (optymalna temperatura to 34-38 stopni) warto dodać, wedle uznania, kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, ewentualnie sól lub płyn do kąpieli lub popularną obecnie kulę musującą. Dobrym pomysłem jest też dodanie suszonych płatków róży. Taka kąpiel ukoi nas, przywróci spokój ducha i skutecznie rozluźni napięte mięśnie.

Jeśli w naszym domu jest jedynie kabina prysznicowa, w ramach naszego SPA użyjmy pachnącego żelu lub pianki pod prysznic. Na rynku jest obecnie naprawdę szeroki wybór różnego rodzaju olejków do mycia, a także naturalnych mydeł. Dostosujmy je do naszego typu skóry i upodobań w kwestii zapachu. Ciepły prysznic podobnie jak kąpiel w wannie rozluźni nas i symbolicznie zmyje cały stres mijającego dnia.

Dobrze, żeby jednym z naszych domowych zabiegów SPA był peeling. Sprawi on, że nasza skóra będzie odświeżona, gładka i miękka – jednym słowem: gotowa na kolejne „kuracje”.

Do peelingu można użyć drobno- lub gruboziarnistego preparatu, jednak doskonale sprawdzi się też rękawica do masażu. Bez względu na to, na jaki środek się zdecydujemy, nie tylko wygładzi on skórę, ale i poprawi jej ukrwienie. Dzięki temu kolejne aplikowane kosmetyki będę się lepiej wchłaniały.

W tym miejscu warto wspomnieć, że doskonały peeling możemy zrobić samodzielnie, tj. używając produktów dostępnych w prawie każdym domu: cukru, soli, zmielonych płatków owsianych czy np. fusów z kawy. Wystarczy dodać je do używanego produktu do mycia. Oczywiście dozwolone są też wszelkie dodatki, takie jak olejki eteryczne, skórka z pomarańczy czy np. cynamon – jednym słowem, co kto lubi.

Tak przygotowana skóra z wdzięcznością przyjmie dalszą pielęgnację i powinno nią być odpowiednie nawilżenie. Jeśli chodzi o twarz, dobrze by pierwszym krokiem było nałożenie maseczki – oczywiście dopasowanej do potrzeb i wymagań naszej skóry. Również w tym przypadku „preparat” możemy wykonać samodzielnie. Czego użyć? Kreatywność mile widziana, w zależności od zawartości naszych kuchennych szafek. Oliwa z oliwek, sok z cytryny, ubite białko jajka, miód czy płatki owsiane to tylko przykłady. W razie potrzeby niebanalne przepisy podpowie nam internet.

Pamiętajmy o okolicach oczu: o skórę w tych miejscach również warto zadbać, zwłaszcza że wymaga innych, specjalnie do tego celu stworzonych preparatów. Wspaniałym elementem naszego domowego SPA będą płatki żelowe pod oczy, których szeroki wybór oferują nam drogerie. Natomiast jeśli miałby to być produkt będący pod ręką, doskonale nadadzą się do tego celu plastry świeżego ogórka czy np. schłodzone torebki herbaty.

Co do nawilżenia ciała, warto, by zastosowany kosmetyk przedłużał działanie tego użytego do kąpieli lub prysznica i dobrze dodatkowo nawilżył skórę. Do wyboru mamy cały wachlarz możliwości: balsamy i mleczka, masła, musy i mgiełki do ciała. Dobierzmy przyjemny dla nas aromat produktu, ponieważ wtarty w skórę będzie nam towarzyszył przez dalszą część dnia, a także podczas zasypiania.

Co więcej, kosmetyku, na jaki się zdecydujemy, możemy użyć jako bazy do relaksującego masażu, jeśli zaserwujemy go sobie na uwieńczenie pobytu w domowym SPA. Idealnym sposobem na realizację tego pomysłu będzie jeden z zabiegów z oferty Fundacji O Zdrowie Dbaj, ponieważ możemy skorzystać z nich w bardzo dogodnej formie, tj. z dojazdem do klienta i to w cenie usługi. Na terenie Wrocławia Fundacja proponuje masaż klasyczny, relaksacyjny i izometryczny ciała, natomiast w Mielcu masaż twarzy, szyi i dekoltu.

Aby zamówić masaż lub uzyskać więcej szczegółów odnośnie oferty, prosimy o kontakt tutaj lub pod numerem telefonu: 577 – 595 – 653.

 

SPA bez wychodzenia z domu to wyraz miłości i troski o samego siebie. Jednocześnie stanowi najlepszy prezent, jaki możemy sobie podarować. Taka forma pod wieloma względami przewyższa ofertę ośrodków odnowy biologicznej, zwłaszcza z punktu widzenia finansowego. Pozostałe plusy to odprężenie w domowym zaciszu, gdzie czujemy się dobrze i bezpiecznie, a także brak konieczności rezerwacji pobytu czy np. pakowania i podróży. Nic, tylko wypoczywać.

 

 

Źródła:

  • https://puderikrem.pl/Jak-zrobic-domowe-SPA-Mamy-na-to-pomysl-blog-pol-1645701203.html
  • https://ecoandwell.pl/jak-urzadzic-domowe-spa-rodzaje-i-wlasciwosci-olejkow-eterycznych/
  • https://www.nivea.pl/artykuly/lifestyle/jak-urzadzic-spa-w-domu-10-rad
Scroll to Top
Skip to content