Nr konta bankowego: 91 1750 0012 0000 0000 4090 2589 biuro@ozdrowiedbaj.pl

Osobowość każdego człowieka jest wyjątkowa i kształtuje sposób, w jaki komunikujemy się z innymi, wyrażamy emocje i manifestujemy się poprzez mowę ciała. Warto poznać różnice między różnymi typami osobowości, aby lepiej rozumieć siebie i innych. W tym artykule przyjrzymy się czterem różnym typom osobowości: cholerykowi, sangwinikowi, flegmatykowi i analitykowi, a także zrozumiemy, jak różnią się one w kwestiach komunikacji, mowy ciała i emocji.

 

Choleryk: energiczny i bezpośredni

Cholerycy to osoby o silnym temperamencie, które cechuje wysoki poziom energii i zdecydowanie. W komunikacji są bezpośredni, mówią prosto w oczy i nie boją się wyrażać swojego zdania. Są zazwyczaj bardzo asertywni i potrafią być dobrymi liderami. 

Cholerycy wyrażają swoje emocje w sposób intensywny i bezpośredni. Są zazwyczaj szczerzy i otwarci w wyrażaniu swoich uczuć, nie boją się wybuchów emocjonalnych. Jeśli są wściekli, wyrażają to bez wahania. Jeśli są szczęśliwi, mogą śmiać się głośno i entuzjastycznie. Jednak cholerycy mogą również przejawiać szybkie zmiany nastroju. Ich emocje są często na wierzchu, co oznacza, że mogą przejść od gniewu do radości w krótkim czasie. Nie lubią ukrywać swoich uczuć i nie potrafią grać w „teatr emocji”. W sytuacjach stresowych mogą stać się bardzo krytyczni i wymagający, wyrażając swoje niezadowolenie w sposób bezpośredni.

Mowa ciała choleryków często jest ekspresyjna i dynamiczna. Gestykulują rękoma, mają wyraźną mimikę twarzy i potrafią używać swojego ciała, aby podkreślić swoje słowa. Są gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność za sytuację i często podejmują inicjatywę w działaniach.

 

Sangwinik: optymistyczny i towarzyski

Sangwinicy to osoby pełne optymizmu i entuzjazmu. W komunikacji są towarzyscy, łatwo nawiązują kontakt z innymi i potrafią rozmawiać na różne tematy. Są charyzmatyczni i lubią być w centrum uwagi. 

Sangwinicy są ekspresyjni i optymistyczni w wyrażaniu swoich emocji. Gdy są szczęśliwi, mogą śmiać się głośno, tańczyć lub wyrażać swoje radości w sposób energetyczny. Są skłonni do wyrażania swojego entuzjazmu w sposób zaraźliwy, co może wpływać pozytywnie na innych. Sangwinicy mogą również ukrywać swoje negatywne emocje lub minimalizować je w obawie przed zepsuciem atmosfery. Mogą unikać konfrontacji lub trudnych rozmów, starając się utrzymać pozytywną atmosferę. W rezultacie nie zawsze wyrażają swoje obawy, smutek czy złość w sposób bezpośredni.

Mowa ciała sangwiników jest żywa i ekspresyjna. Często gestykulują, uśmiechają się i używają ciała, aby podkreślić swoje emocje. Są otwarci na innych ludzi i starają się nawiązywać pozytywne relacje interpersonalne.

 

Flegmatyk: spokojny i uważny

Flegmatycy to osoby spokojne, które cechuje stoicyzm i umiar. W komunikacji są to często cierpliwi i uważni słuchacze. Nie lubią konfliktów i starają się utrzymać spokój w sytuacjach stresowych. 

Flegmatycy wyrażają swoje emocje w sposób spokojny i stoicki. Często zachowują zimną krew w trudnych sytuacjach i nie wydają się być łatwo poruszani emocjonalnie. Gdy są szczęśliwi, ich wyraz twarzy i mowa ciała mogą być stonowane, ale wydają się spokojni i zadowoleni. Rzadko wyrażają swoje negatywne emocje publicznie. Mogą ukrywać smutek, złość lub strach, co sprawia, że inni czasami mają trudności z odczytaniem ich uczuć. Często potrzebują czasu na przetworzenie swoich emocji i zastanowienie się nad nimi, zanim je wyrażą.

Mowa ciała flegmatyków jest powściągliwa. Rzadko gestykulują i nie wyrażają swoich emocji twarzą. Są bardziej skupieni na słuchaniu i obserwowaniu innych niż na wyrażaniu siebie poprzez gesty.

 

Analityk: precyzyjny i racjonalny

Analitycy to osoby, które kierują się logiką i faktami. W komunikacji są precyzyjni i starają się przemyśleć każde słowo. Są rzetelni i lubią zgłębiać tematy.

Analitycy wyrażają swoje emocje w sposób kontrolowany i racjonalny. Są skłonni analizować swoje uczucia i myśli przed ich wyrażeniem. Gdy są szczęśliwi, mogą wyrazić swoją radość w sposób spokojny i zrównoważony. W sytuacjach stresowych starają się zachować stoicką postawę. Często ukrywają swoje negatywne emocje, nie chcąc ich wyrażać publicznie. Mogą wydawać się zimni w obliczu trudnych sytuacji, ale to nie oznacza, że nie odczuwają emocji. Po prostu starają się zachować kontrolę nad nimi i podejmować decyzje w sposób logiczny i rozważny.

Mowa ciała analityków jest oszczędna i zrównoważona. Nie używają gestów w nadmiarze i starają się być spokojni w wyrażaniu swoich myśli i uczuć. Są dobrzy w analizowaniu sytuacji i podejmowaniu racjonalnych decyzji.

 

Różnice między tymi czterema typami osobowości są wyraźne, ale warto pamiętać, że każda osoba jest unikalna i może wykazywać cechy z różnych typów osobowości. Świadomość istnienia tych różnic może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie i innych oraz w budowaniu efektywnych relacji interpersonalnych.

 

Natalia Tatarczuch

(socjolog&coach)