Salon & Spa

W jaki sposób możemy chronić się przed smogiem?

Zanieczyszczenie powietrza towarzyszy nam na co dzień, jednak temat ten w szczególności wraca w okresie jesienno-zimowym. Piece starego typu, tzw. kopciuchy, czy zwiększone zapotrzebowanie na transport samochodowy powoduje przedostawanie się do powietrza ogromnych ilości zanieczyszczeń. Nie musimy jednak biernie poddawać się smogowi, gdyż istnieje kilka sposobów na to, by ograniczyć niekorzystny wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie.

 

Czy musimy rezygnować z przebywania na powietrzu?

Wbrew pozorom niska jakość powietrza wcale nie oznacza, że musimy zamknąć się w domu i szczelnie pozamykać okna. Należy ograniczyć przebywanie na powietrzu w czasie godzin szczytu, kiedy w miastach zwiększa się ruch samochodowy. Dotyczy to w szczególności kobiet w ciąży, dzieci i seniorów – osoby te są wyjątkowo podatne na niekorzystne warunki.

Względnie najlepszym okresem na wyjście na spacer są godziny 10:00–14:00, gdy większość kierowców jeszcze znajduje się w pracy – wówczas warto przewietrzyć mieszkanie choćby przez 15 minut. Cyrkulacja powietrza poprawia samopoczucie, ogranicza też wzrost chorobotwórczych drobnoustrojów w domu czy w miejscu pracy. Jeśli musimy wychodzić po godzinie 15:00, kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza gwałtownie rośnie, warto pomyśleć o założeniu maseczki. Maski antysmogowe powinny być wyposażone w filtr FFP3, który jest w stanie zatrzymać nawet 99,9% drobnych cząsteczek zanieczyszczeń.

 

Oczyszczacz – sposób na świeże powietrze

Coraz większą popularnością cieszą się oczyszczacze powietrza. Są to stosunkowo niewielkie urządzenia wyposażone w filtry, które są w stanie zatrzymać nie tylko zanieczyszczenia, ale również alergeny, kurz, wirusy czy bakterie. Urządzenia podczas swojej pracy efektywnie oczyszczają powietrze, którym oddychamy, ale również nawilżają je.

Oczyszczacze powietrza często są standardowym wyposażeniem szkół, przedszkoli, a także prywatnych domów. Ich regularne używanie poprawia jakość powietrza, co przyczynia się do zmniejszenia infekcji i reakcji alergicznych. Jest to inwestycja, nad którą naprawdę warto się zastanowić. Dobrej jakości oczyszczacz powietrza to wyjątkowo skuteczne narzędzie w walce ze smogiem.

 

Zadbaj o odpowiedni sposób oddychania

Sposób oddychania może mieć kluczowy wpływ na stan naszego zdrowia. Natura wyposażyła nas w wyjątkowo skuteczne filtry, którymi są nasze… nosy. Podczas dużego zanieczyszczenia powietrza należy zwracać uwagę na to, by nie oddychać pełną piersią, czerpiąc głębokie wdechy ustami. Rzęski pokrywające nabłonek nosa skutecznie wyłapują, a następnie zatrzymują na swojej powierzchni zanieczyszczenia. Dzięki temu drobinki zanieczyszczeń tworzące smog nie przenikają bezpośrednio do naszego układu oddechowego, a my w nieco mniejszym stopniu odczuwamy niekorzystny wpływ smogu na nasz organizm. Głębokie wdechy w dni z wysokim poziomem smogu są zalecane wyłącznie w maseczkach z odpowiednim filtrem.

 

Skorzystaj z ekologicznych środków transportu

Niestety zapominamy o tym, że sami jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie smogu. Zanieczyszczenie powietrza wynika z rozpoczęcia sezonu grzewczego, ale jednocześnie smog jest wynikiem spalania paliw. Coraz większa liczba samochodów poruszających się po polskich drogach nieuchronnie przyczynia się do zwiększania poziomu zanieczyszczeń. Jest to szczególnie dotkliwe w dużych metropoliach.

Każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia powstawania smogu – wystarczy zamienić samochód na komunikację zbiorową, w szczególności na ekologiczne środki transportu. A jeśli zamienimy samochód na rower, to nie tylko poprawimy wydolność organizmu i zrzucimy zbędne kilogramy, ale również będziemy mogli skutecznie ominąć korki w godzinach szczytu.

 

Zadbaj o rośliny w domu

Z zajęć szkolnych doskonale pamiętamy, że rośliny uczestniczą w procesie fotosyntezy, zamieniając szkodliwy dwutlenek węgla na tlen. Rośliny są w stanie pełnić funkcję filtrów, które pochłaniają zanieczyszczenia i tym samym oczyszczają powietrze, poprawiając atmosferę we wnętrzach. Warto otoczyć się roślinami w domu, w szczególności gatunkami takimi jak dracena odwrócona czy skrzydłokwiat.

 

 

Źródła

  • https://www.komputronik.pl/informacje/walka-ze-smogiem/
  • https://www.drmax.pl/blog-porady/jak-chronic-sie-przed-smogiem-10-sposobow
Scroll to Top
Skip to content