O Zdrowie Dbaj

Dzień Kobiet – poznajmy historię tego święta

Dzień Kobiet obchodzimy dnia 8 marca, a święto to znane jest niemalże na całym świecie. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, nie jest ono wymysłem i reliktem okresu PRL. Jego geneza sięga zdecydowanie wcześniejszych czasów.

Są przekazy, według których historia Dnia Kobiet ma swoje źródło jeszcze w starożytnym Rzymie. Stanowił on wtedy oddanie czci bogini Junonie będącej opiekunką życia kobiet. Modliły się one przy tej okazji o szczęście w życiu małżeńskim, natomiast mężowie ofiarowywali swoim żonom prezenty. Istnieją również podania, zgodnie z którymi oddawanie czci kobietom wywodzi się od rzymskich obchodów Matronaliów, czyli święta macierzyństwa i płodności. Panie traktowano wówczas w sposób szczególny i wyjątkowy, otrzymywały podarki i spełniane były ich życzenia. 

Historia ustanowienia Dnia Kobiet związana jest z uczczeniem pamięci sufrażystek, które  walczyły o prawa kobiet – o ich równouprawnienie oraz równe traktowanie w miejscu zatrudnienia i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę.

Pierwsze obchody tego święta miały miejsce 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to Socjalistyczna Partia Ameryki upamiętniła w ten sposób zorganizowany rok wcześniej protest. Strajkowały wówczas – dokładnie 8 marca 1908 roku – pracownice branży włókienniczej, a ich postulaty dotyczyły równych praw zarówno zarobkowych, jak i politycznych dla kobiet.

W roku 1910 Druga Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze, w Danii, ustanowiła coroczny Dzień Kobiet, którego celem miało być propagowanie praw kobiet, a także budowanie społecznego poparcia dla powszechnych praw wyborczych dla nich. Dzień 19 marca 1911 roku zapisał się w historii jako pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet, które miały miejsce w Niemczech, Austrii, Danii i Szwajcarii. Postulowano przy tej okazji:

  • prawo kobiet do głosowania oraz zajmowania stanowisk publicznych;
  • prawo kobiet do pracy i szkoleń zawodowych;
  • zaniechanie dyskryminacji w miejscu pracy.

Począwszy od 1975 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) świętuje Międzynarodowy Dzień Kobiet, który jest dniem uznania „zasług wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne”. Okazja ta ma zachęcić do namysłu i refleksji nad postępem, jaki dokonał się w zakresie praw kobiet.

 

Dzień kobiet na świecie

Święto kobiet obchodzone jest w około 30 krajach na świecie, przy czym nie wszędzie przypada ono 8 marca. Co ciekawe, są miejsca, gdzie celebruje się je dłużej niż jeden dzień. Przykładem jest Armenia, gdzie świętuje się trwający od 8 marca do 7 kwietnia Miesiąc Kobiet. Okres ten kończy się tzw. Dniem Piękna i Macierzyństwa.

Z kolei we Włoszech obchody Dnia Kobiet rozpoczynają się z tygodniowym wyprzedzeniem – rozwieszane są wtedy plakaty i ulotki związane z tym świętem. Natomiast w dniu 8 marca mężczyźni ofiarowują kobietom akację srebrzystą, kwiat przypisany we Włoszech temu świętu, który kwitnie akurat na początku marca. Ciekawostką może być fakt, że tego dnia panie również sobie nawzajem wręczają w prezencie kwiaty.

W Wietnamie święto kobiet obchodzone jest natomiast dwa razy w roku: zarówno 8 marca, jak i 20 października.

W Portugalii i Rumunii panie świętują swój dzień, biorąc udział w przyjęciach i obiadach organizowanych tylko dla kobiet.

W Wielkiej Brytanii 8 marca mają miejsce różnego rodzaju prelekcje i wykłady poruszające kwestie emancypacji kobiet oraz ich historycznych osiągnięć. Z kolei w takich państwach, jak Chile, Pakistan czy Arabia Saudyjska święto pań stanowi okazję do organizowania manifestacji w obronie praw kobiet. Walczą one o równość płac, a także o bardziej rygorystyczne kary dla sprawców przemocy domowej. Podnoszony jest wtedy również temat prawa do decydowania o sobie i swoim ciele.

 

happy-women-outdoors-on-sunny-day-girl-power-concept-2

 

Dzień Kobiet w Polsce

W Polsce Dzień Kobiet zaczęto celebrować dopiero po II wojnie światowej. Święto ustanowiono jednak już nie na 19 marca, ale na 8 marca. Źródło tej daty upatruje się w strajku kobiet w Rosji w 1917 roku. Hasłem protestu był slogan „chleb i pokój”, a odbył się on mimo zakazu władz, rozpoczynając tym samym tzw. rewolucję lutową.

Za prawdziwy okres świetności Dnia Kobiet w naszym kraju rzeczywiście można uznać okres PRL-u, kiedy święto to obchodzone było wręcz obowiązkowo. Z tej okazji panie otrzymywały w prezencie dobra materialne zaliczane w tamtym czasie za towary luksusowe, takie jak rajstopy, ręcznik czy np. mydło. Dużą popularnością jeśli chodzi o podarunki cieszyły się również kwiaty – były to przede wszystkim goździki, potem również tulipany.

 

Dzień Kobiet – prezenty

Co podarować kobiecie na 8 marca?

Podstawową kwestią jest, by honorowanie pań nie było kwestią przymusu i nie cechowała go sztuczność. Ważne też, żeby nie wywoływać poczucia pozorności i śmieszności. Pamiętajmy, że Dzień Kobiet ustanowiono na gruncie walki o równouprawnienie kobiet i tak też powinien być celebrowany. Z pewnością odradza się więc – jako mocno stereotypizujące – wręczanie prezentów wiążących się z wykonywaniem różnego typu obowiązków i prac domowych, np. gadżetów kuchennych.

Najpopularniejszym upominkiem dla pań niezmiennie są kwiaty – goździki, tulipany i róże, zwłaszcza czerwone. Dużą popularnością cieszą się też słodycze (w tym wypadku warto zadbać, by miały one proste, możliwie krótkie i przede wszystkim zdrowe składy). Podarunkami bywają też perfumy oraz biżuteria czy np. wyjście do kawiarni lub restauracji.

Jeśli zależy nam na szczególnym, wyjątkowym prezencie dla uhonorowania kobiety, doskonale sprawdzi się w tej roli masaż – chyba każdą panią ucieszy możliwość zadbania o siebie w ten szczególny sposób.

Serdecznie polecamy jeden z masaży z oferty Fundacji O Zdrowie Dbaj. Można z nich skorzystać zarówno w domowym zaciszu (z dojazdem do klienta w cenie usługi), jak i w nowoczesnym gabinecie przy ul. Łubinowej 12 we Wrocławiu. Na terenie Wrocławia Fundacja proponuje masaż klasyczny, relaksacyjny i izometryczny ciała.

Aby zamówić masaż lub uzyskać więcej szczegółów odnośnie oferty, prosimy o kontakt tutaj lub pod numerem telefonu: 577 – 595 – 653.

 

 

 

Źródła:

  • https://isp.policja.pl/isp/aktualnosci/6990,Czy-wiesz-skad-wzial-sie-Dzien-Kobiet.html
  • https://mamotoja.pl/rodzina/swieta-i-uroczystosci/dzien-kobiet-historia-i-pochodzenie-30871-r1/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Kobiet

 

Scroll to Top
Skip to content