Salon & Spa

Skąd brać motywację do regularnej aktywności fizycznej

Mówią, że „chcieć, to móc”. Skłamałabym, gdybym powiedziała, że nie zgadzam się z tym powiedzeniem. Z kolei to, co często powstrzymuje nas przed działaniem, to brak odpowiedniej motywacji, pomijając już trudności, które często pojawiają się po drodze. Aby jednak zacząć realizować cel, kluczowa jest odpowiednia motywacja – coś, co pcha nas do spełniania naszych marzeń. Potrzebujemy znaleźć swoje ,,dlaczego”, czyli mówiąc kolokwialnie: po co to robię.

Jeżeli motywacja jest na wysokim poziomie, nasz zapał również taki będzie. Z kolei gdy nie czujemy wystarczającej chęci, aby zacząć, w naszym życiu zagości prokrastynacja. Dzisiaj przyjrzymy się głębiej aktywności fizycznej i w jaki sposób motywować się, by wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki.

 

Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia. Regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na nasze ciało i umysł, poprawiając kondycję fizyczną, samopoczucie i ogólną jakość życia. Niemniej jednak znalezienie motywacji do regularnej aktywności fizycznej może czasem być wyzwaniem. Dlatego też warto przyjrzeć się różnym sposobom, które pomogą nam utrzymać zaangażowanie w regularne treningi.

 

1. Określ cel

Jednym z najważniejszych kroków w motywowaniu się do regularnej aktywności fizycznej jest określenie celu. Cel może być różny dla każdego – od utraty wagi przez poprawę kondycji fizycznej do uczestnictwa w konkretnej imprezie sportowej. Kluczowe jest jednak, aby cel był konkretny i mierzalny. Dzięki temu będziemy mieć wyraźny punkt odniesienia, który będzie nas mobilizował do regularnych treningów.

Musisz dokładnie wiedzieć, jakich efektów oczekujesz. Jeżeli chcesz zrzucić kilka kilogramów, napisz ile chcesz ważyć i jakie partie ciała chcesz trenować. Stwarzaj sobie w swoim umyśle obraz osoby, którą chcesz się stać i pielęgnuj ten widok.

Jeśli twoim celem jest zarobienie większej ilości pieniędzy, napisz ile chcesz zarabiać. Jeśli twoim celem jest więcej biegać, napisz ile kilometrów chcesz przebiec. Bądź w tym konkretny i niech to nie będą tylko słowa. Zapisanie celu, to, że widzisz czarno na białym, dokąd zmierzasz, wzmacnia twoją motywację o wiele bardziej, niż gdyby było to tylko pragnienie w twojej głowie.

Kiedy napiszesz swój cel, możesz przykleić go w widocznym miejscu, aby utrwalał się w twojej podświadomości. Miej przed oczami pragnienie swego serca.

 

2. Znajdź coś, co lubisz

Nie każdy musi być fanem biegania czy siłowni. Istnieje wiele różnych form aktywności fizycznej, które możemy wypróbować, aby znaleźć coś, co nam odpowiada. Może to być taniec, pływanie, jazda na rowerze czy nawet spacerowanie. Wybierając aktywność, która sprawia nam przyjemność, zwiększamy szanse na regularne jej praktykowanie.

Jeżeli nie wiesz, co sprawia ci przyjemność, przetestuj kilka różnych aktywności. Dzięki temu będziesz wiedział, co jest z tobą kompatybilne, a co nie do końca sprawia ci radość. Jednak to, co musisz zrobić, to po prostu… zacząć. Innej drogi niestety nie ma.

 

3. Stwórz harmonogram

Wielu z nas ma bardzo zajęte życie, dlatego ważne jest, aby znaleźć czas na aktywność fizyczną i umieścić ją w harmonogramie dnia. Może to być poranne rozciąganie przed pracą, trening w środku dnia albo wieczorna sesja na siłowni. Regularność w treningach sprawia, że stają się one naturalną częścią naszego dnia.

Dąż do tego, aby aktywność fizyczna stała się twoim nawykiem. Jeżeli wykonujemy daną czynność regularnie, codziennie przez 21 dni, wchodzi nam ona „w krew” (dokładnie tyle trwa wypracowanie sobie nawyku), dzięki czemu nie staje się żmudnym obowiązkiem, a naturalną częścią dnia. Jak widzisz, ważna jest tutaj konsekwencja.

Harmonogram pomoże ci usystematyzować twoje wszystkie codzienne zajęcia związane z pracą, zainteresowaniami, obowiązkami domowymi itd. Znajdź czas. Może to być 30 minut/godzina na to, aby zrobić trening, który sobie wcześniej zaplanujesz. Bez tej codzienności nie będziesz miał efektów. Nie da się wejść na drabinę, jeżeli zrobisz kilka stopni w górę, a za chwilę cofniesz się w dół, potem znowu w górę i potem znowu w dół. Lepiej mniejszymi kroczkami, wydłużyć to w czasie, ale konsekwentnie piąć się na szczyt.

 

4. Znajdź partnera do treningu

Ćwiczenia w towarzystwie mogą być znacznie bardziej motywujące niż trening samotny. Znalezienie partnera do treningu może pomóc nam utrzymać zaangażowanie poprzez wzajemne motywowanie się do regularnych treningów.

Czasami nie mamy siły lub zwyczajnie nam się nie chce i, szczerze mówiąc, jest to naturalne. Dlatego warto mieć kogoś, kto w takich sytuacjach popchnie nas do działania i zmotywuje do wspólnego treningu. Otaczajmy się ludźmi, którzy nie będą nam podcinać skrzydeł, a wręcz przeciwnie – będą wspierać, abyśmy wznosili się coraz wyżej. To właśnie takie osoby powinniśmy mieć w najbliższym kręgu.

 

5. Bądź elastyczny

Niezależnie od naszych planów czasem życie może wkraczać nam na drogę. Ważne jest, aby być elastycznym i nie zrażać się drobnymi porażkami. Jeśli raz przegapimy trening, nie oznacza to, że musimy rezygnować z całego wysiłku. Ważne jest, aby wrócić do treningów i kontynuować pracę nad swoimi celami. Może się też zdarzyć, że „zgrzeszysz” batonikiem, ale czy to oznacza, że przegrałeś całkowicie ze sobą? Absolutnie nie! Każdemu zdarza się gorszy moment, jednak zwycięzcę charakteryzuje to, że po chwili słabości wstanie i pójdzie dalej. Jeśli tak stanie się też w twoim życiu, nie zniechęcaj się, tylko idź naprzód.

Właśnie dlatego warto mieć osobę, która będzie nas motywować i wspierać.

 

6. Śledź postępy

Śledzenie postępów może być silną motywacją do dalszej pracy. Zapisuj swoje osiągnięcia, śledź zmiany w swoim ciele i kondycji fizycznej. Widząc, jak daleko już doszliśmy, będziemy mieli dodatkową zachętę do kontynuowania naszych wysiłków.

Fajnym pomysłem jest też nagradzanie siebie za swój wysiłek i efekty. Rób sobie drobne przyjemności. Mogą to być zakupy, wyjście do kina, kolacja w restauracji z bliską osobą. Wszystko zależy od tego, co lubisz, a nagradzanie się będzie dodatkowo fajną motywacją.

Obserwuj to, jakie zmiany pojawiły się w twoim życiu. Nie patrz, ile jeszcze przed tobą, ale raczej ile już zrobiłeś i doceń to, że zacząłeś. Pierwszy krok jest najtrudniejszy, a jeśli go uczynisz, może być tylko lepiej.

 

Motywacja do regularnej aktywności fizycznej jest kluczem do osiągnięcia zdrowego stylu życia. Poprzez określenie celów, wybór aktywności, tworzenie harmonogramu, znalezienie partnera do treningu, elastyczność w podejściu oraz śledzenie postępów możemy utrzymać zaangażowanie w regularne treningi. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale także ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i jakość życia. Dlatego warto znaleźć motywację i regularnie angażować się w aktywność fizyczną, dbając tym samym o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

 

Natalia Tatarczuch
(Socjolog&Coach)

Scroll to Top
Skip to content