O Zdrowie Dbaj

Psychosomatyka, czyli jak nasze ciało komunikuje się z nami

Ciało ludzkie to naprawdę niesamowite dzieło natury, które nieustannie fascynuje naukowców i badaczy. Jednak nie tylko spektakularna budowa anatomiczna czyni je wyjątkowym. Ciało ludzkie ma zdolność do subtelnej, ale też wpływowej komunikacji z umysłem, co stanowi podstawę psychosomatyki.

Psychosomatyka to dziedzina nauki zajmująca się związkiem pomiędzy umysłem a ciałem. Jej badania pomagają zrozumieć, jak emocje, myśli i stres wpływają na zdrowie fizyczne. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób nasze ciało komunikuje się z człowiekiem pod kątem psychosomatyki.

 

Biologiczne podstawy psychosomatyki

Aby zrozumieć, jak ciało komunikuje się z nami pod kątem psychosomatyki, należy zrozumieć jej biologiczne podstawy. Centralnym elementem owej komunikacji jest ośrodkowy układ nerwowy (OUN) oraz układ autonomiczny (UA). OUN jest odpowiedzialny za przetwarzanie informacji zmysłowych i decyduje o reakcjach emocjonalnych na bodźce zewnętrzne. Układ autonomiczny natomiast reguluje funkcje ciała, takie jak oddech, tętno, trawienie czy reakcje na stres.

Podczas kiedy OUN i UA są fizycznie oddzielone, działają jednak ze sobą w harmonii. To właśnie ta interakcja jest kluczem do psychosomatyki. Kiedy doświadczamy stresu, strachu czy innych emocji, OUN i UA reagują. Układ autonomiczny może wywoływać reakcje fizyczne, takie jak wzrost ciśnienia krwi czy przyspieszenie tętna. Emocje i stres mogą również wpływać na układ immunologiczny, a to ma wpływ na naszą odporność na różnorakie choroby.

Innym aspektem komunikacji ciała w psychosomatyce jest rola hormonów. Nasza psychika wpływa na wydzielanie hormonów, takich jak kortyzol (hormon stresu) lub endorfiny (hormony szczęścia). Te hormony mają wpływ na samopoczucie fizyczne. Chroniczny stres prowadzi do nadmiernego wydzielania kortyzolu, a to ma negatywny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy i układ trawienny.

 

Przykłady komunikacji ciała w psychosomatyce

Istnieje wiele przykładów, które prezentują, w jaki sposób nasze ciało komunikuje się w kontekście psychosomatyki. Oto kilka z nich:

Bóle głowy i migreny: Często migreny lub bóle głowy mogą być spowodowane stresem, niepokojem lub napięciem emocjonalnym. Ciało reaguje na te emocje, co może prowadzić do bólu głowy.

Choroby autoimmunologiczne: Niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak łuszczyca czy toczeń, mogą być zaostrzane lub łagodzone przez stres i emocje. Układ immunologiczny reaguje na zmiany w psychice.

Zaburzenia trawienne: Stres może prowadzić do zaburzeń trawiennych, takich jak wrzody żołądka, zaparcia czy biegunki. Układ trawienny jest wrażliwy na zmiany emocjonalne.

Astma: Astma to choroba układu oddechowego, która może być nasilana przez stres, emocje i niepokój. W momencie silnego stresu lub niepokoju osoby cierpiące na astmę mogą doświadczyć nasilenia objawów, takich jak duszności.

Zespół jelita drażliwego (IBS): IBS to zaburzenie trawienne, które często jest związane z emocjami. Stres, lęk i napięcie emocjonalne mogą wywoływać bóle brzucha, wzdęcia oraz zaburzenia rytmu wypróżnień u osób z IBS.

Choroba wrzodowa żołądka: Choroba wrzodowa żołądka może być wynikiem przewlekłego stresu. Stres wpływa na produkcję kwasu żołądkowego, co zwiększa ryzyko powstawania wrzodów.

Nadciśnienie tętnicze: Stres jest jednym z czynników, które mogą wpływać na podwyższone ciśnienie krwi. Długotrwałe nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko chorób serca i udaru.

Choroby skóry: Niektóre schorzenia skóry, takie jak trądzik, łuszczyca i wyprysk kontaktowy, mogą być nasilane przez stres, który wpływa na stan skóry.

Choroby serca: Stres i depresja mogą zwiększać ryzyko chorób serca. To dowód na to, że nasza psychika ma wpływ na nasze serce.

 

Podsumowując, komunikacja ciała w psychosomatyce to fascynujący obszar badań, który pomaga zrozumieć, jak emocje i myśli wpływają na nasze zdrowie fizyczne. Odkrycia w tej dziedzinie mają kolosalne znaczenie dla zapobiegania i leczenia wielu chorób. Dlatego warto dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o zdrowie psychiczne, dlatego że oba te aspekty stanowią nierozerwalnie związany duet, który wpływa na jakość naszego życia. A na tym powinno nam zależeć, prawda?

 

Natalia Tatarczuch

(socjolog&coach)

Scroll to Top
Skip to content