O Zdrowie Dbaj

Jak aktywność psychiczna wpływa na naszą psychikę

Myślę, że każdy z nas zgodzi się, że dzisiejsze tempo życia staje się coraz szybsze. Ma to wpływ na nasze emocje i samopoczucie. Ten chaos może negatywnie wpływać na nasze zdrowie mentalne, jako że nie każdy potrafi radzić sobie z burzliwymi emocjami. Musimy nauczyć się wyrażać codzienny stres, aby zachować zdrowie. Istnieje wiele metod, które pomagają radzić sobie z emocjami w trudnych sytuacjach i przywracać równowagę. Jednym z nich jest aktywność psychiczna. 

Aktywność psychiczna, zwana także treningiem umysłowym, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi psychicznej, radzeniu sobie ze stresem i poprawie ogólnego samopoczucia.

 

Ćwiczenia kognitywne jako trening dla umysłu

Podobnie jak ciało, nasz umysł potrzebuje regularnego treningu. Ćwiczenia kognitywne, takie jak łamigłówki, sudoku czy gry umysłowe, mogą pomóc w utrzymaniu ostrości umysłu. Te proste, codzienne aktywności stymulują nasze mózgi, wspierając rozwój neuronów i poprawiając funkcje poznawcze. Możemy to stosować w przerwach pomiędzy pracą, a także po pracy. Warto znaleźć kilka chwil, by trenować swój umysł. Ćwiczenia kognitywne poprawiają pamięć krótko- i długotrwałą. Dzięki nim trenujemy także koncentrację, która zdecydowanie przyda nam się zarówno w pracy, jak i w codziennych prozaicznych sytuacjach.

 

Relaksacja dla redukcji stresu

Aktywność psychiczna obejmuje również techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie. Regularne praktyki relaksacyjne mogą pomóc w redukcji poziomu stresu, poprawie zdolności radzenia sobie ze stresem i ogólnym stanem emocjonalnym. Progresywna relaksacja Jacobsona i trening autogenny Schultza to ćwiczenia relaksacyjne, które zwiększają świadomość naszego ciała, a także emocji w nim zawartych. Dzięki temu jesteśmy bardziej zaznajomieni z tym, co czujemy i przeżywamy. Treningi relaksacyjne pomagają również przywrócić spokój. Po ciężkim i stresującym dniu uspokajają nas i dają poczucie wytchnienia.

 

Kreatywność jako źródło satysfakcji

Angażowanie się w aktywności twórcze, takie jak malowanie, pisanie czy gra na instrumencie muzycznym, ma potężny wpływ na naszą psychikę. Kreatywność pozwala na wyrażanie emocji, rozwijanie umiejętności problem-solving oraz dostarcza nam uczucia satysfakcji i spełnienia. Regularne praktyki artystyczne działają jak terapia, pomagając nam przetwarzać emocje i rozwijać się jako jednostki.

Poprzez arteterapię jesteśmy w stanie lepiej wczuć się w emocje i zrozumieć, co się w nas dzieje. Pisanie, malowanie jest formą ekspresji i przedstawiania problemów w postaci twórczej. Wielu artystów, ale także artystów amatorów, traktuje artyzm jako sposób wyrażania siebie. Nie można wówczas oceniać wierszy, rysunków czy melodii, ponieważ jest to wydobycie z naszego ciała i duszy swoich często bolesnych emocji i traum. To indywidualny system terapii mający dać upust temu, co nieprzyjemne.

 

Uczyńmy umysł elastycznym – nauka nowych umiejętności

Nauka nowych umiejętności to doskonały sposób na trzymanie umysłu w dobrej kondycji. Bez względu na to, czy jest to nauka nowego języka, programowania czy też gry na instrumencie, proces przyswajania nowej wiedzy stymuluje mózg, poprawia jego funkcje poznawcze i uczy go elastyczności w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami. Dzięki temu stajemy się bardziej kreatywni, a co za tym idzie otwarci na nowe doświadczenia w celu pogłębiania kompetencji. Kiedy dostrzegamy, że stajemy się coraz lepsi, wzrasta nasza samoocena i pewność siebie oraz satysfakcja. Dążymy wtedy do tego, by się rozwijać i jeszcze bardziej wpływać na swój umysł, który odwdzięczy się poczuciem spełnienia i zdrowia mentalnego.

 

Znaczenie społecznych interakcji

Dialog z innymi ludźmi jest równie ważny, jak ćwiczenia dla umysłu. Społeczne interakcje wpływają pozytywnie na naszą psychikę, pozwalając nam dzielić się myślami, doświadczeniami i emocjami. Wspólne rozmowy, dyskusje czy nawet prosty uśmiech potrafią poprawić nasze samopoczucie i uczucie przynależności do społeczności.

 

Regularna aktywność psychiczna to klucz do utrzymania zdrowia psychicznego. Jak każde dobre ćwiczenie, wymaga ona zaangażowania, ale korzyści, jakie możemy z niej odnieść, są nieocenione. Wpływa pozytywnie na naszą pamięć, koncentrację, zdolność radzenia sobie ze stresem i ogólne samopoczucie. Dlatego inwestycja w trening umysłowy to nie tylko korzyść dla naszego dzisiejszego dnia, ale także dla przyszłości naszego zdrowia psychicznego.

 

Natalia Tatarczuch

(socjolog&coach)

Scroll to Top
Skip to content