Dni 21 i 22 stycznia kojarzą nam się jednoznacznie – z obchodzonymi kolejno Dniem Babci i Dniem Dziadka. Honorujemy wtedy naszych kochanych seniorów, składamy im życzenia, dziękując za troskę, opiekę i wsparcie. Przyjęło się, że z okazji tych świąt w przedszkolach, szkołach i świetlicach organizuje się specjalne spotkania, odbywają się pokazy artystyczne dzieci, ma miejsce poczęstunek, a dodatkowo towarzyszy temu zwykle wręczanie laurek i drobnych upominków.
Skąd wzięła się w Polsce tradycja obchodów Dni Babci i Dziadka? I co dają nam takie międzypokoleniowe relacje?
Skąd się wzięła tradycja?
Dzień Babci celebrujemy w Polsce już od ponad 50 lat. Pomysł na tego typu święto pojawił się w 1964 r. w tygodniku „Kobieta i Życie”. Rok później popularyzować zaczął je tygodnik „Express Poznański”, czego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger. W 1965 roku Mieczysława Ćwiklińska, 85-letnia wówczas aktorka, odwiedziła Poznań, a redakcja pisma obdarowała ją kwiatami oraz tortem – właśnie na okoliczność Dnia Babci.
Oficjalne ogłoszenie dnia 21 stycznia Dniem Babci miało miejsce w roku 1966 za sprawą „Expressu Wieczornego”. Trzeba przyznać, że święto przyjęło się w naszym kraju bardzo szybko.
Obchody Dnia Dziadka zaczęły się z kolei dopiero w latach 70. Wtedy to w Telewizji Polskiej odbył się konkurs mający na celu ustalenie daty takiego święta w kalendarzu. Początkowo miało być ono obchodzone 30 maja, tj. w dniu urodzin piosenkarza Mieczysława Fogga. Termin ten nie przyjął się jednak i ostatecznie Dzień Dziadka zaczęto celebrować bezpośrednio po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. Co do samego święta, to do Polski dotarło najprawdopodobniej z Ameryk i stopniowo zyskiwało u nas na popularności.
Babcie i dziadkowie – ważne osoby
Babcia i dziadek są najczęściej osobami o dużym wpływie na życie młodszych pokoleń. Mówi się, że rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania. I faktycznie, nic nie smakuje równie dobrze jak babcine rarytasy i nie ma lepszej zabawy niż ta z ukochanym dziadkiem. Niekiedy nie zdajemy sobie nawet sprawy, że ukształtowały nas właśnie ich mądre rady i poparta doświadczeniem wiedza.
Jeszcze nie tak dawno temu, kiedy przedszkola i żłobki nie były tak powszechne, dziećmi bardzo często opiekowali się dziadkowie. Obecnie funkcjonują oni często już w inny sposób – są aktywni, więcej czasu przeznaczają dla siebie, uczestniczą w różnego typu zajęciach, które proponują im np. Kluby Seniora czy Uniwersytety Trzeciego Wieku.
Warto pamiętać o naszych kochanych babciach i dziadkach i to nie tylko w dni ustanowione jako ich święta. To właśnie seniorzy podtrzymują rodzinne więzi i przekazują wieloletnie tradycje. Jeśli jesteśmy rodzicami, dbajmy o relacje naszych dzieci z dziadkami i podtrzymujmy ich stały kontakt. Takie międzypokoleniowe więzi są ważne i mają znaczenie dla każdej ze stron. Babcia i dziadek potrzebują ducha młodości od swoich wnuków, te natomiast czerpią z doświadczenia seniorów.
Korzyści dla seniorów
Regularny kontakt z wnukami jest dla babć i dziadków źródłem wielu korzyści:
- umożliwia im dłużej zachować sprawność, zarówno fizyczną, jak i psychiczną;
- regularne kontakty z najbliższymi chronią starsze osoby przed poczuciem wyobcowania i samotności;
- angażując się w życie najmłodszego pokolenia, seniorzy zyskują poczucie sprawczości; co więcej, ma to pozytywny wpływ na ich samoocenę;
- dzięki relacjom z młodymi ludźmi dziadkowie pozostają na bieżąco z zachodzącymi w społeczeństwie zmianami i poznają nowe punkty widzenia;
- młode pokolenie może też wesprzeć seniorów w kwestiach nowoczesnych technologii (z czym starsze osoby często sobie nie radzą).
Korzyści dla dzieci
Na międzypokoleniowych relacjach zyskują również wnuki:
- bliski kontakt z dziadkami umożliwia najmłodszemu pokoleniu poznanie swoich korzeni; rodzinne historie budują we wnukach poczucie przynależności i pozwalają im lepiej zrozumieć, skąd pochodzą;
- bazując na doświadczeniu i wiedzy starszego pokolenia, dzieci uczą się, jakich błędów należy się wystrzegać, a także jakimi wartościami warto kierować się w życiu;
- pomoc starszym osobom uwrażliwia dzieci i uczy je empatii, a to z kolei pomaga im budować zdrowe relacje.
Prezenty
Gdzie nie spojrzeć, nie brakuje pomysłów na prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Pamiętajmy jednak, że podarki to nie wszystko. Często dużo lepszą opcją jest po prostu nasza obecność. Warto mieć na uwadze, że seniorzy mogą czuć się samotni, a wtedy najpiękniejszy prezent stanowić będzie po prostu podarowany im przez nas czas. Serdeczna rozmowa, wyjście na spacer czy pomoc w obowiązkach domowych nieraz będą milej widziane i przyjęte niż jakiekolwiek upominki materialne.
Jeśli jednak zależy nam na obdarowaniu babci i dziadka w ich święto, warto zdecydować się na naprawdę niebanalny prezent. Doskonale sprawdzi się w tej roli jeden z masaży z oferty Fundacji O Zdrowie Dbaj. Można z nich skorzystać w bardzo dogodnej formie, tj. z dojazdem do klienta i to w cenie usługi. Na terenie Wrocławia Fundacja proponuje masaż klasyczny, relaksacyjny i izometryczny ciała, natomiast w Mielcu masaż twarzy, szyi i dekoltu.
Aby zamówić masaż lub uzyskać więcej szczegółów odnośnie oferty, prosimy o kontakt tutaj lub pod numerem telefonu: 577 – 595 – 653.
Podarujmy naszym seniorom odrobinę luksusu!
Źródła:
- https://www.tvp.pl/65724244/dzien-babci-i-dzien-dziadka-na-swiecie-tradycje-i-ciekawostki
- https://www.kalendarzrolnikow.pl/10059/o-tradycji-dnia-babci-i-dziadka-w-polsce
- https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/01/21/historia-dnia-babci-i-dziadka/
- https://www.komputerwfirmie.org/miedzypokoleniowe-wiezi-w-rodzinie-dlaczego-sa-potrzebne-jak-dbac-o-dobre-relacje/