Salon & Spa

Schorzenia kręgosłupa i jak im zapobiegać

Kręgosłup jest niezwykle ważnym elementem  układu kostno-szkieletowego. Można rzec, że jest swego rodzaju rusztowaniem dla naszego ciała – to dzięki niemu utrzymujemy prawidłową postawę.

Kręgosłup pełni wiele różnych funkcji:

 • dzięki niemu możemy swobodnie się poruszać;
 • chroni rdzeń kręgowy;
 • pomaga w zginaniu i skręcaniu;
 • są na nim zawieszone nasze narządy.

Z tego powodu utrzymanie kręgosłupa w pełnej sprawności jest kluczowe dla prowadzenia aktywnego życia.

Obecnie coraz więcej osób narzeka na ból kręgosłupa, a choroby układu ruchu dotykają ludzi w różnym wieku. Możemy jednak przeciwdziałać niektórym schorzeniom i utrzymywać kręgosłup w dobrej formie – dzięki odpowiednim działaniom mamy szansę cieszyć się codziennością bez bólu i dyskomfortu.

 

Budowa kręgosłupa i jego funkcje

Na początku warto dowiedzieć się, jak wygląda nasz kręgosłup. 

Kręgosłup składa się z 33 kręgów ułożonych jeden na drugim, pomiędzy którymi znajdują się krążki międzykręgowe zwane inaczej dyskami (pomiędzy każdym kręgiem a kolejnym znajduje się jeden dysk), działającymi jak amortyzatory podczas ruchu. Dyski absorbują nacisk i chronią kości przed ocieraniem się o siebie.

W każdym kręgu znajduje się otwór, co przy ułożeniu kręgów jeden na drugim tworzy tunel ochronny, w świetle którego przechodzi rdzeń kręgowy i jego korzenie nerwowe. 

Odpowiednia krzywizna kręgosłupa w kształcie litery S oraz występujące inne krzywizny (lordozy oraz kifozy) pochłaniają wstrząsy wynikłe z ruchu naszego ciała oraz zapewniają równomierny rozkład ciężaru. Jest to ważne, ponieważ kręgosłup stanowi centralną strukturę wspierającą całe ciało. Łączy on różne części układu mięśniowo-szkieletowego, a co za tym idzie pomaga nam stać, siedzieć, chodzić, skręcać się i zginać.

Cała konstrukcja kręgosłupa powiązana jest ścięgnami i więzadłami, dzięki którym mięśnie łączą się z kośćmi.

 

Schorzenia kręgosłupa 

Zdrowy kręgosłup sprawia, że czujemy się silni. Problem zaczyna się wtedy, kiedy pojawia się ból, który może mieć szereg przyczyn. Obecnie schorzenia kręgosłupa klasyfikują się jako choroba cywilizacyjna, ponieważ ogromny procent ludzi boryka się z dolegliwościami bólowymi tej części ciała. 

Najczęstszymi schorzeniami kręgosłupa są:

 • Zmiany zwyrodnieniowe – mogą dotknąć każdy odcinek i strukturę kręgosłupa, zarówno kości i stawy  (zwapnienia kostne, zanik chrząstki stawowej i powstanie ostróg kostnych uciskających na nerwy), krążek międzykręgowy (wypadnięcie lub zapadnięcie oraz wyschnięcie dysku), jak i więzadła (zgęstnienie więzadeł powoduje sztywność i ból, ucisk na korzenie nerwowe). 
 • Wypadnięcie dysku jest potoczną nazwą przepukliny międzykręgowej. Jest to poważny stan związany z ostrym lub przewlekłym bólem. Może prowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości, a także problemów neurologicznych. Przepuklina kręgosłupa wiąże się z wysunięciem się jądra miażdżystego dysku poza przestrzeń międzykręgową z uciskiem na rdzeń lub korzenie nerwowe.
 • Skrzywienia kręgosłupa to kolejna grupa schorzeń, przy której odczuwamy dolegliwości bólowe i nie tylko. Skolioza, czyli najbardziej popularne boczne skrzywienie kręgosłupa, negatywnie wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz przyczynia się do nieprawidłowej postawy ciała.
 • Przebyte urazy, wśród których najczęściej spotykane są złamania i zwichnięcia, upośledzają prawidłowe funkcjonowanie oraz mogą prowadzić do poważnych zmian w kręgosłupie.  Stąd też jakikolwiek ból nie powinien być bagatelizowany. 

 

young-businesswoman-having-backache-2

 

Zapobieganie schorzeniom kręgosłupa

Ciężko jest definitywnie zapobiec schorzeniom kręgosłupa, ponieważ na czynniki genetyczne nie mamy wpływu. Mamy natomiast realny wkład w nasze codzienne działania, dzięki którym możemy zahamować to, co zostało nam przekazane w genach. Mowa tutaj o profilaktyce, która ma pomóc w naszym życiu codziennym i opóźnić dolegliwości bólowe, jak również załagodzić ich obecność.

Możemy zapobiec bólom kręgosłupa poprzez:

 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała;
 • regularną aktywność fizyczną, dzięki której wzmocnimy mięśnie i utrzymamy prawidłową postawę ciała;
 • przyjmowanie pozycji, które w najmniejszym stopniu obciążają nasz kręgosłup;
 • pracując długo w pozycji siedzącej, pamiętajmy o regularnych przerwach na ruch;
 • warto wprowadzić do swojej diety mleko, przetwory mleczne i ryby, które dostarczą nam wapń i witaminę D – niezbędne do utrzymania zdrowych kości i prawidłowego funkcjonowania mięśni. Pamiętajmy, że istnieje również wiele roślinnych źródeł wapnia, takich jak sezam, jarmuż, soja, migdały, tofu, czy np. natka pietruszki i otręby pszenne.

 

W dobie komputerów i siedzącego trybu życia aktywność fizyczna zeszła na dalszy plan, przez co osłabiamy kręgosłup, który przecież, jak reszta naszego ciała, uwielbia być w ciągłym ruchu! Warto zatem wprowadzić ćwiczenia wzmacniające całe ciało. Nie muszą to być aktywności wyciskające z nas “siódme poty” –- najważniejsza jest systematyczność. 

Wśród wielu aktywności fizycznych są też takie, które wyjątkowo korzystnie wpływają na kondycję kręgosłupa – minimalizują dokuczliwy ból i poprawiają przy tym samopoczucie. Ulgę naszym plecom przyniosą takie sporty, jak:

Aktywności te wzmacniają mięśnie kręgosłupa oraz korzystnie wpływają na pozostałe partie mięśniowe, między innymi ramion i nóg. 

Na złagodzenie bólów kręgosłupa zbawienny wpływ ma masaż leczniczy. Poprzez manualne działanie na tkanki niwelujemy napięcia mięśniowe spowodowane m.in. stresem czy siedzącym trybem życia. Z dobrodziejstw masaży można korzystać nawet codziennie, tym bardziej, że Fundacja O Zdrowie Dbaj oferuje je w wersji luksusowej, bo z dojazdem do klienta i to w cenie usługi. Na terenie Wrocławia proponujemy masaż klasyczny, relaksacyjny i izometryczny, natomiast w Mielcu masaż twarzy, szyi i dekoltu.

Jedna sesja może trwać 30 lub 60 minut. Tak niewiele, a tyle nieocenionych korzyści dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Aby zamówić masaż lub uzyskać więcej szczegółów odnośnie oferty, prosimy o kontakt tutaj lub pod numerem telefonu: 577 – 595 – 653.

 

Aby zapewnić sobie zdrowy kręgosłup, spójrzmy na siebie całościowo. Nie zapominajmy o naszej psychice, która wpływa na ciało. Dużo negatywnym emocji generuje sporo napięć, które nie wpływają korzystnie ani na kręgosłup, ani na resztę ciała. 

 

Źródła: 

 • https://www.rehasport.pl/kregoslup/odcinki-kregoslupa-budowa-i-funkcje-kregoslupa,5460,n,4326
 • https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-ruchu,zwyrodnienia-kregoslupa—objawy–diagnostyka-i-leczenie,artykul,87512168.html
 • https://www.acusmed.pl/blog/krazek-miedzykregowy-budowa/
 • https://www.nn.pl/blog/posts/2021/uraz-kregoslupa-przyczyny-objawy-i-pierwsza-pomoc.html
 • https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-dbac-o-kregoslup
 • https://fitanu.com/blog/8-sportow-na-zdrowy-kregoslup/
Scroll to Top
Skip to content